سولانا (SOL) چیست؟

سولانا (SOL) چیست؟

سولانا یک پروژه متن باز بسیار کاربردی است که بانک‌ها بر اساس ماهیت بدون مجوز فناوری بلاک‌چین راه حل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) را ارائه می‌دهند.  در حالی که ایده و کار اولیه روی این پروژه در سال 2017 آغاز شد، سولانا به طور رسمی در مارس 2020 توسط بنیاد سولانا با دفتر مرکزی در ژنو، سوئیس راه اندازی شد. پروتکل سولانا برای تسهیل ایجاد برنامه غیرمتمرکز (DApp) طراحی شده است. هدف آن بهبود مقیاس‌پذیری با معرفی الگوریتم اثبات تاریخ (PoH) همراه با الگوریتم اساسی اثبات سهام (PoS) زنجیره بلاک است. به دلیل مدل ترکیبی مبتکرانه، سولانا به طور یکسان مورد توجه معامله‌گران کوچک و سازمانی است. تمرکز بنیاد سولانا این است که منابع مالی غیرمتمرکز را در مقیاس بزرگتر در دسترس قرار دهد.

سولانا چیست؟

بنیانگذاران سولانا چه کسانی هستند؟

آناتولی یاکوونکو مهمترین فرد پشت سولانا است.  حرفه او در کوالکام شروع شد، جایی که او به سرعت پیشرفت کرد و در سال 2015 سمت مدیر ارشد را به دست اورد. بعداً مسیر حرفه‌ای او تغییر کرد و به عنوان مهندس نرم‌افزار در دراپ‌باکس مشغول به کار شد.   در سال 2017، یاکوونکو کار بر روی پروژه‌ای را آغاز کرد که بعداً به عنوان سولانا تحقق یافت. او با همکار خود در کوالکام، گرگ فیتزجرالد، همکاری کرد و آنها پروژه‌ای به نام آزمایشگاه سولانا را تأسیس کردند. با جذب چندین همکار سابق کوالکام در این فرآیند، پروتکل سولانا و توکن SOL در سال 2020 برای عموم منتشر شد.

 چه چیزی سولانا را منحصر به فرد میسازد؟

یکی از نوآوری‌های اساسی که سولانا ارائه می‌کند، الگوریتم اثبات تاریخ (PoH) است که توسط آناتولی یاکوونکو ایجاد شده است. این مفهوم منجر به مقیاس‌پذیری بیشتر پروتکل میشود که به نوبه خود قابلیت استفاده را افزایش می‌دهد. سولانا در فضای ارزهای دیجیتال به دلیل زمان پردازش بسیار کوتاهی که بلاک چین ارائه می‌دهد، شناخته شده است.  پروتکل ترکیبی سولانا امکان کاهش قابل توجه زمان اعتبار سنجی را برای اجرای تراکنش و قرارداد هوشمند فراهم می‌کند. با زمان‌های پردازش سریع، سولانا توجه سازمانی زیادی را نیز به خود جلب کرده است. پروتکل سولانا برای خدمت به کاربران کوچک و مشتریان سازمانی به طور یکسان در نظر گرفته شده است.  یکی از وعده‌های اصلی سولانا به مشتریان این است که از افزایش هزینه‌ها و مالیات غافلگیر نخواهند شد. پروتکل به گونه‌ای طراحی شده است که هزینه تراکنش پایینی داشته باشد و در عین حال مقیاس پذیری و پردازش سریع را تضمین کند. سولانا تا سپتامبر 2021 در بین رمزار‌ها در رتبه هفتم قرار گرفته بود. اما در قیمت سولانا یک روند صعودی چشمگیر رخ داد، از اواسط جولای 2021 قیمت این ارز دیجیتال بیش از 700٪ افزایش یافت. راه اندازی مجموعه Degenerate Ape NFT قیمت SOL را به بالاترین حد تاریخ (ATH) به بالای 60 دلار رساند.  از آن زمان، عمدتاً به دلیل فعالیت بیشتر توسعه دهندگان در اکوسیستم سولانا، علاقه سازمانی بیشتر، اکوسیستم رو به رشد DeFi، و ظهور NFT ها و بازی عمودی در سولانا، قیمت SOL صعود کرده است.  قیمت سولانا در 9 سپتامبر 2021 به ATH 216 دلار افزایش یافت.

تعداد سولانا‌های (SOL) در گردش چقدر است؟

بنیاد سولانا اعلام کرده است که در مجموع 489 میلیون توکن SOL در گردش منتشر خواهد شد.  در حال حاضر حدود 260 میلیون از این تعداد وارد بازار شده است. توزیع توکن SOL به شرح زیر است: 16.23 درصد از طریق Seed Sale توزیع شد، 12.92 درصد از توکن‌ها در قالب Founding Sale به سرمایه‌گذاران فروخته شد. 12.79 درصد از سکه‌های SOL بین اعضای تیم توزیع شده و 10.46 درصد از توکن‌ها به بنیاد سولانا داده شده است.  توکن‌های باقی‌مانده یا قبلاً برای فروش عمومی و خصوصی منتشر شده‌ یا هنوز به بازار عرضه نشده‌اند. قیمت سولانا در طول Seed Sale، که در 5 آوریل 2018 برگزار شد، 0.04 دلار بود. با توجه به ATH اخیر، این نشان دهنده بازده سرمایه‌گذاری 5400 برابری است.

 چگونه شبکه سولانا ایمن است؟

سولانا بر ترکیبی منحصر به فرد از مکانیسم‌های الگوریتم اثبات تاریخ (PoH) و اثبات سهام (PoS) متکی است. اثبات تاریخ جزء اصلی پروتکل سولانا است، زیرا مسئولیت عمده پردازش تراکنش‌ها را بر عهده دارد.  PoH عملیات موفقیت آمیز و زمان سپری شده بین آنها را ثبت می‌کند، بنابراین ماهیت غیرقابل اعتماد بلاک چین را حل کرده است. الگوریتم اثبات سهام (PoS) به عنوان یک ابزار نظارتی برای فرآیندهای PoH استفاده می‌شود و هر دنباله‌ای از بلوک‌های تولید شده توسط آن را تأیید می‌کند. ترکیب دو مکانیسم اجماع، سولانا را به یک پدیده منحصر به فرد در صنعت بلاک چین تبدیل می‌کند. از کجا می‌توان سولانا (SOL) را خریداری کرد؟ توکن‌های SOL را می‌توان در اکثر صرافی‌ها خریداری کرد. یکی از اولین گزینه‌های معامله سولانا بایننس است، زیرا بیشترین حجم معاملات متعلق به SOL/USDT میباشد ( ۷۵۳,۱۰۳,۲۲۵ دلار تا سپتامبر ۲۰۲۱) البته ذکر این نکته ضروری است که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری با ریسک همراه است.

 

مطالب مرتبط:

    • دسته بندی: معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *