تحلیل تکنیکال چیست

شاید این تحلیل تکنیکال چیست سوالی باشد که ذهن شما را نیز مشغول کرده است. شما را با مفهوم تحلیل تکنیکال آشنا خواهیم کرد و هر آنچه لازم باشد درباره این موضوع بدانید را برای شما توضیح می دهیم. برای یادگیری مطالب جذاب در مورد تحلیل فنی با ما همراه باشید.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال تکنیک هایی هستند که برای پیش بینی تحرکات قیمتی آینده محصولات مالی بر اساس تحرکات و روند تاریخی قیمت استفاده می شود. “همه چیز در قیمت لحاظ شده است” یک جمله مشهور است که پایه تحلیل تکنیکال را تشکیل می دهد. هرچند که اکثریت تحلیلگران تکنیکال می دانند نیرویی که جهت عرضه و تقاضا را مشخص می کند، برآیند تغییرات فاندامنتال و مربوط به اقتصاد بازار است اما در عین حال بر این باورند که هر چیزی که بتواند در قیمت تاثیر‌گذار باشد اعم از فاکتورهای سیاسی، فاندامنتالی، جغرافیایی و یا سایر فاکتورها در قیمت یک ارز، کالا یا سهم لحاظ شده است.

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) روشی برای پیش بینی قیمت در بازارها، بر اساس مطالعه و بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات در آن بازار است. تحلیل تکنیکال در بازار فارکس، بورس اوراق بهادار، بازار ارز و و نیز بازارهای بورس کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوسانهای گذشته قیمت با انگیزه پیش بینی تغییرات آینده قیمت مورد بررسی قرار می‌گیرند. تحلیل رفتارهای بازار با مطالعه میانگین متحرک قیمتها، حجم معاملات، روندها، الگوهای قیمتی، آرایش‌های کندلی، اندیکاتورها و نمودارها انجام می‌شود.

تحلیل تکنیکال فارکس

تحلیل تکنیکال روزانه

اگر می خواهید نمودار تحلیل تکنیکال فارکس روزانه را مشاهده کنید بورس استریت شما را راهنمایی می کند که چارت مربوط به بازار فارکس را در یک تاریخ مشخص تحلیل کنید. در تحلیل تکنیکال روزانه چارت مربوط به فارکس را برای یک تاریخ مشخص بررسی می کنید و بر اساس بررسی های انجام شده می توانید اطلاعات مفید زیادی را به دست آورید. بر اساس نتایجی که از تحلیل روزانه کسب می کنید می توانید نتیجه بگیرید که تاریخ مد نظر شما برای خرید ارز در بازار فارکس مناسب است یا برای فروش مناسب تر است و یا بهتر است که معامله ای صورت نگیرد.

همه تحلیل های روزانه

 

تحلیل تکنیکال هفتگی

بورس استریت تحلیل تکنیکال هفتگی را طی یک دوره زمانی مشخص به کاربران خود ارائه می دهد. اگر می خواهید تحکلیل تکنیکال یک هفته مشخص فارکس را مشاهده کنید جای خوبی را انتخاب کرده اید. می توانید با مشخص کردن هفته مورد نظر تحلیل همان هفته را مشاهده کنید.  آنالیز قیمت های ارز های دیجیتال به صورت هفتگی به شما کمک می کند بتوانید یک چشم انداز روشن و دقیق در مورد بازار بورس و فارکس داشته باشید. بورس استریت با ارائه خدمات متفاوتی مانند تحلیل تکنیکال روزانه و هفتگی و تحلیل فاندامنتال به معامله گران فارکس کمک بسیاری کرده است.

همه تحلیل های هفتگی

 

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا

افرادی که در بازار طلا فعالیت می کنند اهمیت زیادی به نوسانات قیمت طلا می دهند و همیشه در حالی پیگیری  قیمت های به روز طلا هستند. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا بالا و پایین رفتن قیمت طلا در زمان های مشخصی را به صورت نمودار نمایش می دهد. بر اساس تحلیل هایی که بر روی این نمودار ها خواهید داشت می توانید دلایل این نوسانات را احتمال داده و قیمت های آینده را نیز تا حدودی پیش بینی نمایید.

 

گرافیک در تحلیل تکنیکال

نمودارها مهم ترین ابزار ها در تحلیل تکنیکال هستند. نمودار ها به صورت دوبعدی هستند و زمان در محور افقی و قیمت ها در محور عمودی قرار دارند. حرکت قیمت ها اشکال مختلفی مانند مثلث، مستطیل و پرچم و … را ترسیم می کنند و این اشکال نشانه روند قیمت هستند. تحلیلگران با تشخیص این خطوط می توانند در مورد روند قیمت ارزها پیش بینی هایی داشته باشند و بر اساس آن معاملات خود را انجام دهند. در صورتی که تحلیل تکنیکال را بدانید از روی نمودار ها می توانید پیش بینی هایی داشته باشید و روند رشد یا نزول قیمت ارزها را مشاهده کرده و در بسیاری از موراد دلایل این افت یا رشد را متوجه خواهید شد و می توانید راحت تر و دقیق تر معاملات خود را مدیریت کنید.

تحلیل تکنیکال | آموزش تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال | آموزش تحلیل تکنیکال

بهترین نمودار تحلیل تکنیکال

کسانی که قصد دارند در معاملات بورس، فارکس و ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشند در ابتدا باید بتوانند قیمت‌ها را در بازار تحلیل نمایند، یکی از این تحلیل‌ها تحلیل تکنیکال است که لازمه آن آشنایی با نمودارهای قیمتی است. تحلیل تکنیکی عوامل مؤثر بر روند پیشرفت و نزول بر روی فارکس را نیز مشخص می‌کند.

سه  نوع نمودار اصلی وجود دارد که افراد سرمایه گذار و تریدرها، بسته به اطلاعاتی که درپی آنند و یا بسته به سطوح مهارت فردی شان مورد استفاده قرار می دهند. این نمودار ها شامل نمودار خطی، نمودار میله ای، نمودار شمعی یا همان کندل استیک است. کندل استیک به خاطر مزیت هایی که دارد مورد استقبال بیشتری قرارگرفته است. امروزه اکثر تریدرها از نمودار شمعی برای پیدا کردن نقطه ورود و یا تغییر جهت بازار استفاده می کنند. در بورس استریت کلیه آموزش های مربوط به الگوهای کندل شناسی در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد، در این آموزش ها می توانید همه نمودارها را مورد بررسی قرار دهید.

انواع روش های تحلیل بازار فارکس

آموزش کامل تحلیل تکنیکال

ما در سایت بورس استریت قصد داریم یک آموزش کامل تحلیل تکنیکال را از پایه در اختیار شما قرار دهیم و روش های کامل تحلیل تکنیکال فارکس را به شما آموزش دهیم. بهترین استراتژی برای تحلیل تکنیکال از نظر ما پرایس اکشن و توجه به خطوط حمایت و مقاومت، آرایش های کندلی و الگوهای هارمونیک است. بورس استریت با ارائه آموزش های فارکس و تحلیل تکنیکال به صورت رایگان خدمت بزرگی به کاربران خود ارائه می دهد. افرادی که قصد دارند در بازار فارکس فعالیت داشته باشند باید تحلیل نمودارها و تشخیص خطوط حمایت و مقاومت را بدانند و با کندل ها آشنایی کامل داشته باشند.

تحلیل تکنیکال | تحلیل تکنیکال چیست

تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال

تحلیل تکنیکال طلا

برای یادگیری تحلیل تکنیکال فارکس و بورس آموزش‌های مربوط به این حوزه را دنبال کنید. بورس استریت با بهترین روش تحلیل تکنیکال جهت بررسی جفت ارزهای اصلی از جمله یورو دلار و تحلیل طلا، نفت و … را. معاملات طلا نوسانات زیادی دارد و در صورتی که اطلاعات کامل نداشته باشید احتمال اینکه ضررهای زیادی متحمل شوید زیاد است. کسانی که قصد معاملات طلا را دارند باید روش‌های تحلیل تکنیکال طلا را بدانند و از نوسانات بازار به نفع خود استفاده کنند. بورس استریت تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. معامله گران طلا می‌توانند از تحلیل تکنیکال و بنیادی طلا در انجام معاملات خود کمک بگیرند.

تحلیل تکنیکال چیست

تحلیل تکنیکال چیست

مراحل مورد نیاز برای تمرین تحلیل تکنیکال فارکس

 تجزیه و تحلیل تکنیکال فارکس در انجام معاملات فارکس اهمیت زیادی دارد. برای اینکه بتوانید یک تحلیل درست و حرفه ای داشته باشید لازم است تمرین کنید و تجربه کافی را در این زمینه کسب نمایید سپس وارد عمل شده و جفت ارزهای مختلف را مورد بررسی و تحلیل قرار دهید.

برای تمرین تحلیل فنی فارکس لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یک کارگزاری فارکس انتخاب کنید.
 2. حساب فارکس خود را باز کنید.
 3. واریز وجه انجام دهید.
 4. شروع به انجام تحلیل فارکس کنید.

تحلیل تکنیکال فارکس | آموزش تحلیل تکنیکالآموزش تحلیل تکنیکال به صورت رایگان

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال روش اندازه گیری ارزش اوراق بهادار است. این تحلیل با در نظرگرفتن عوامل اقتصادی و مالی صورت می گیرد. تحلیلگران بنیادی یا فاندامنتال هر چیزی بر ارزش سهام تاثیر می گذارد را مطالعه می کنند و بر اساس مطالعات خود تحلیل ها را انجام می دهند.  براساس تحلیل فاندامنتال در صورتی که تصویر اقتصادی کنونی و  آینده کشوری مستحکم باشد  ارز آن کشور روی به رشد است و در حال قوی تر شدن است. اقتصاد قدرتمند یک کشور سرمایه گذاران و تجار خارجی را به سمت خود جذب می کند و این سرمایه گذاران به منظور سرمایه گذاری ارز این کشور را خریداری می کنند.

همه تحلیل های فاندامنتال

توجه: ممکن است در نگاه اول فکر کنید که تحلیل تکنیکال کار دشواری است اما در واقع یادیگیری آن کار دشواری نیست، معامله گران تازه کار فارکس می توانند در یک هفته این موضوع را به خوبی یاد بگیرند.
 

روش های دیگر برای تجزیه و تحلیل سهام

تحلیلگران خبره از نمودارهای بزرگی استفاده می کنند که عواملی را در اطراف درآمد، هزینه، روند سودآوری، روند فروش و مقایسه با رقبای صنعتی می سنجد تا به قیمت سهام هدف دست یابند. آنها اغلب بر ترکیبی از شاخص های فنی و اساسی تکیه می کنند.

علاوه بر این ابزارها، سرمایه گذاران می توانند به یک صنعت یا مدل تجاری خاص نگاه کنند و آن را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری بلندمدت دوست داشته باشند. این استراتژی سرمایه‌گذاری بر شرکت‌هایی متمرکز است که بیشتر با خودشان آشنا هستند.

مطمئن شوید که روش تحلیلی که استفاده می کنید خوب است، هر کدام را که به عنوان روش بد انتخاب کنید می تواند منجر به سرمایه گذاری در شرکت های با کیفیت پایین شود. هنگامی که شک دارید، پایبندی به اصول و تکنیک ها یک استراتژی اثبات شده و واقع بینانه برای مدیریت سرمایه گذاری شما فراهم می کند.

تحلیل تکنیکال فارکس

تحلیل تکنیکال | آموزش تحلیل تکنیکال

کابرد تحلیل تکنیکال فارکس

تجزیه و تحلیل تکنیکال فارکس ، طیف وسیعی از تکنیک‌ها است که برای آزمایش و پیش بینی حرکت‌های آتی قیمت محصولات مالی براساس حرکت و الگوهای تاریخی قیمت استفاده می‌شود. بازارهای ارز به ویژه برای استفاده از تحلیل تکنیکال بسیار مناسب هستند. سطح بالای نقدینگی از نظر حجم معاملات و تعداد تریدرها، به این معنی است که بازارهای فارکس با گذشت زمان تمایل به رشد دارند و الگوها اغلب فرصت توسعه کامل را برای بازار فارکس فراهم می‌کنند. در عین حال، تجزیه و تحلیل تکنیکال در بازارهای فارکس همچنین می‌تواند به طور مؤثر در توسعه و اجرای استراتژی‌های تجارت کوتاه مدت مورد استفاده قرار گیرد.
تحلیل تکنیکال | تحلیل تکنیکال فارکس چیست

تحلیل تکنیکال برای مدیریت معاملات باز

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در بازار فارکس مدیریت معاملات است. مدیریت صحیح معاملات می تواند شما را به یک معامله گر حرفه ای تبدیل کند، در حالی که اگر مدیریت درستی نداشته باشید ممکن است در معاملاتتان ضرر و زیان ببینید. استفاده از تحلیل تکنیکال باعث می شود شما راحت تر بتوانید در بازار فارکس درآمد کسب نمایید و سود ببرید و فعالیت های رضایت بخشی در این حوزه داشته باشید. تحلیل تکنیکال به شما کمک می کند با آگاهی نبست به اینکه زمان مناسب برای خرید یا فروش چه زمانی است و بر این اساس از این معامله سود کسب کنید.

دانستن تحلیل تکنیکال چه تاثیری بر عملکرد معاملاتی می گذارد؟

دانش تحلیل تکنیکال تاثیر بسیاری بر عملکرد معاملاتی می گذارد. معامله گرانی که دانش تحلیل تکنیکال ندارد معاملات خود را بر اساس شانس پیش می برند، معاملاتی که بر اساس دانش انجام نمی شود مانند پرتاب تاس است که آمدن عدد 6 شانس کمتری دارد. انجام چنین معاملاتی ریسک بالایی دارد، ممکن است این افراد با شکست بزرگی مواجه شوند. داشتن دانش تحلیل به شما کمک می کند بر اساس حقایق پیش بروید و احتمال شکست را برای شما به حداقل میرساند.

یک فعالیت تجارت آنلاین مؤثر مطلقاً بدون تحلیل تکنیکال نمی تواند انجام شود . این یکی از ابزارهایی است که یک معامله گر خوب باید بداند و بداند چگونه از آن بهره برداری کند تا بتواند انتخاب های سرمایه گذاری محتاطانه و سودآوری داشته باشد.

انواع تحلیل تکنیکال فارکس که هر معامله گر فارکس باید بداند

شاخص های فارکس می توانند پیش بینی های بلند مدت یا کوتاه مدت ، نمای وضعیت جفت ارزی یا نگاهی گذرا به داده های تاریخی را ارائه دهند. در اینجا به تعدادی از شاخص های فارکس اشاره می کنیم:

 • میانگین متحرک: یک شاخص مهم تحلیل تکنیکال است که تصویر بهتری از متوسط قیمت و روند قیمت را در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد.میانگین متحرک دو نوع است: میانگین متحرک ساده و میانگین متحرک نمایی.
 • نوسان سازها:
 • اسیلاتورها: اسیلاتورها نشان دهنده لحظاتی هستند که بازار فارکس از هر لحاظ به محدوده های خود رسیده باشد. تحلیل اسیلاتورها را دو عنصر تشکیل می دهد، اول اینکه بازار فارکس در اوربات کوتاه مدت باشد و دوم تحلیل پراکندگی قیمت چراکه ارزش اسیلاتور از حد خود گذشته است.
 • خطوط بازسازی فیبوناچی
 • شاخص مقاومت نسبی
 • بولینگر باند

تحلیل تکنیکال فارکس | تحلیل تکنیکال چیست

تحلیل فارکس به روش تکنیکال

ابزارهای مناسب برای تحلیل فارکس

تجزیه و تحلیل فنی سهام راهی  برای تجزیه و تحلیل وضعیت واقعی و پ حرکت آتی شاخص است. این موضوع گسترده‌ای است و می‌توان از ابزارهای مختلفی برای انجام این کار استفاده کرد. ساده‌ترین راه این است برای استفاده چند ابزار برای تجزیه و تحلیل فنی سهام. بهترین راه این است که ابزارها و شاخص‌های تجزیه و تحلیل فنی را بیاموزید که بیشترین تأثیر را دارند. در اینجا لیستی از چهار ابزار اصلی وجود دارد که باید استفاده کنید

 1. حمایت و مقاومت
 2. میانگین متحرک
 3. خطوط ترند
 4. سطح بازیابی مجدد

تحلیل تکنیکال فارکس | تحلیل تکنیکال چیست

تحلیل تکنیکال در بازار فارکس

کاربرد تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال روشی است که با استفاده از ابزارهای مختلف مانند نمودار و اطلاعاتی از قبیل حجم و قیمت و … وضعیت بازار و سهام را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توان به فرصت‌های معاملاتی را شناسایی کرد و به ارزیابی سرمایه گذاری‌ها پرداخت. این نوع تحلیل برای هر نوع اوراق بهاداری که سابقه تاریخی معاملاتی داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما از این استراتژی بیشتر برای بازار بورس و فارکس استفاده می‌شود. بیشتر ما فکر میکنیم که تحلیل تکنیکال مربوطه به بازار بورس و ارزهای دیجیتال است. اما در واقع تحلیل های تکنیکی برای بیشتر بازار ها کاربرد دارد. به عنوان مثال برای معامله طلا و سکه نیز می توان از این تحلیل ها استفاده نمود.

اصول اساسی تحلیل تکنیکال فارکس

در استراتژی تحلیل تکنیکال یک سری اصول اساسی وجود دارد که برای کسانی که قصد انجام تجزیه و تحلیل تکنیکال را دارند باید بر این موضوعات آشنایی کامل داشته باشند به شرح زیر است:

 1. خطوط حمایت: موقعیتی است که انتظار می رود در آن موقعیت تقاظاهای جدیدی بوجود آیند. خط حمایت توسط معامله گران به عنوان سطحی در نظر گرفته می شود که در آن خرید ارز به دلایلی سودآور است، بنابراین، خریدها در اینجا با قیمت های فعلی بازار و سفارش های خرید ارز، از پیش تعیین شده توسط معامله گران ارز انجام می شود. و توسط فروشندگان اعدام می شوند، تحریک می شوند.
 2. خطوط مقاومت: موقعیتی که انتظار می رود عرضه صورت بگیرد.
 3. کانالها : ابزارهایی هستند که برای تحلیل تکنیکی استفاده می شود و می توان از آن ها برای تعیین جاهای خوب برای خرید و فروش استفاده کرد.
 4. نمودارها : انواع نمودار عبارتند از نمودار خطی، نمودار شمعی و نمودار میله ای. تحلیلگران با بررسی این نمودار ها پیش بینی های زیادی انجام می دهند و قیمت ها را تحلیل می کنند.

آموزش تحلیل تکنیکال فارکس

برداشتن گام های مطمئن در بازار فارکس با کمک تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال فارکس بر چه اساسی است؟

تحلیلگران فنی معتقدند که همه متغیرهای فعلی بازار با تغییر قیمت یا عملکرد قیمت در نمودار قیمت منعکس می شود. بنابراین منطقی است که تصور کنیم همه متغیر ها در حرکت قیمت ها منعکس شوند. پس می توان نتیجه گرفت که ما برای تحلیل بازارها به تنها چیزی که نیاز داریم قیمت است. تحلیلگران فنی در نمودار ها به دنبال الگو هایی هستند که تمایل به تکرار دارند. آنها این کار را برای توسعه مزیت تجارت خود انجام می دهند. اکنون می توان گفت تحلیل تکنیکال بر این اساس است که چون بیشتر حرکت ها توسط انسان انجام می شود پس می توان الگوهای تکرار شده ای را در بازار پیدا کرد. این به این دلیل است که انسانها در احساسات و تعامل خود با بازار تمایل به تکرار دارند.

تحلیل تکنیکال  همچنین شامل یادگیری تحلیل ساختار بازار ، جستجوی روندها ، سطح حمایت و مقاومت و به طور کلی یادگیری “خواندن” نوسانات در بازار است. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که در تحلیل فارکس جایی برای خطا وجود دارد و هیچ چیز قطعی نیست، بر این اساس می توان تحلیل فارکس را یک هنر دانست نه یک علم.

آموزش تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال

شاخص ها در تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال، از ابزارهای ویژه استفاده می شود. شاخص ها . شاخص ها یکی از ابزارهای لازم برای تحلیل تکنیکال است.شاخص به عنوان یک قاعده، اندیکاتورها سیگنال های واضحی برای خرید و فروش اوراق بهادار می دهند. اندیکاتورها مانند نمودارهای کمکی هستند که علاوه بر خود نمودار قیمت محاسبه و ترسیم می شوند. آنها یا بر اساس مقادیر متوسط ​​قیمت و یا بر اساس تغییرات در این قیمت ها ترسیم می شوند. نشانگرها را می توان در کنار نمودار قیمت یا به شکل یک نوسانگر – نمودار جداگانه با مقیاس جداگانه و در یک پنجره جداگانه نمایش داد. صرف نظر از روش نمایش، وظیفه اصلی نشانگر صاف کردن، فیلتر کردن نوسانات تصادفی قیمت و شناسایی واضح تر و نشان دادن روند قیمت است.

مبانی تحلیل تکنیکال


تحلیل تکنیکال بسیار متنوع است. این تحلیل ها شامل نمودارها و الگوها، شاخص های فنی و نوسانگرها، ترکیبی از تکنیک ها و روش های مختلف هستند. تحلیل های تکنیکال داده های حجمی هستند. اما با همه تنوع آن، تنها سه اصل کلیدی وجود دارد:

1- همه عوامل مؤثر بر قیمت قبلاً در برنامه گنجانده شده است.
2- قیمت همیشه در روند حرکت می کند.
3- تاریخ دوباره تکرار می شود.

2 دیدگاه

 • برای انجام تحلیل تکنیکال چه ابزارهایی لازم است؟ اگر بخواهم تحلیل تکنیکال انجام دهم باید چه مواردی را یاد بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *