لونا

ارز دیجیتال لونا

قیمت در حال حاضر  لونا (LUNA)

قیمت ترا (Terra) یا لونا امروز 77.01 دلار آمریکا با حجم معاملات 24 ساعته 2,963,901,096 دلار است.  قیمت لونا در 24 ساعت گذشته 8.20 درصد کاهش داشته است.  لونا در بین رمز‌ارز‌ها در رتبه نهم قرار دارد و ارزش بازار واقعی آن 27,656,786,828 دلار است.  عرضه در گردش لونا از 359,119,147 LUNA میباشد.

ترا یا لونا چیست؟

لونا یک پروتکل بلاک‌چین است که از استیبل کوین‌های ثابت فیات برای تقویت سیستم‌های پرداخت جهانی با قیمت ثابت استفاده می‌کند. طبق اوراق سفید لونا، این توکن، ثبات قیمت دارد، ارزهای فیات گسترده‌ای را می‌پذیرد، در برابر سانسور بیت کوین (BTC) مقاوم است و تسویه حساب‌های سریع و مقرون به صرفه را ارائه می‌دهد.   توسعه لونا در ژانویه 2018 آغاز شد و شبکه اصلی آن به طور رسمی در آوریل 2019 راه اندازی گردید. از سپتامبر 2021، لونا استیبل کوین‌هایی وابسته به دلار آمریکا، وون کره جنوبی، توگریک مغولی و سبد ارزی حق برداشت ویژه صندوق بین المللی پول را ارائه می‌دهد و قصد دارد در آینده گزینه‌های دیگری نیز به آن اضافه کند.   توکن لونا، برای تثبیت قیمت استیبل کوین‌های پروتکل استفاده می‌شود. دارندگان LUNA همچنین می‌توانند پیشنهادهای خود در مورد نحوه اداره این توکن را ارسال کرده و به سبک مدیریتی آن رأی دهند و عملکرد توکن حاکمیتی را تحت نظر بگیرند.

 بنیانگذاران لونا چه کسانی هستند؟

لونا در ژانویه 2018 توسط دنیل شین و دو کن تاسیس شد. این دو، پروژه لونا را راهی برای پذیرش سریع تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال از طریق تمرکز بر ثبات قیمت و قابلیت استفاده در نظر گرفتند.  دو کن سمت مدیر عامل Terraform Labs، شرکت پشت لونا را بر عهده گرفت.   قبل از توسعه لونا، شین یکی از بنیانگذاران و سرپرستان Ticket Monster، یک پلتفرم بزرگ تجارت الکترونیک کره جنوبی که با نام TMON شناخته می‌شود، بود. او بعداً یک انکوباتور استارت‌آپ که با کارآفرینان برای ایجاد شرکت‌های کاملاً کاربردی کار می‌کرد به نام Fast Track Asia تأسیس کرد.   دو کن قبلاً به عنوان مدیر عامل Anyfi، استارت آپی تاسیس کرد که راه حل‌های شبکه بی‌سیم غیرمتمرکز شبکه مش را ارائه می‌دهد. او همچنین به عنوان مهندس نرم افزار برای مایکروسافت و اپل کار کرده است.

 چه چیزی لونا را منحصر به فرد می‌کند؟

لونا مزایای بدون مرز  بودن ارزهای دیجیتال را با ثبات قیمت ارز‌ها فیات ترکیب میکند، و با استفاده از استیبل کوین‌های فیات خود را از بقیه ارز‌های دیجیتال متمایز میسازد. لونا از الگوریتمی استفاده میکند که به طور خودکار عرضه استیبل کوین را بر اساس تقاضای آن تنظیم می‌کند. این کار دارندگان لونا را به مبادله لونا و استیبل کوین‌ها با نرخ‌های ارز سودآور تشویق میکند. عرضه استیبل‌کوین به میزان تقاضا بستگی دارد.   لونا با چند پلتفرم پرداخت، به ویژه در منطقه آسیا و اقیانوسیه مشارکت کرده است. در جولای 2019، لونا اعلام کرد که با چای، یک برنامه پرداخت موبایلی مستقر در کره جنوبی، همکاری می‌کند، که از طریق آن میتوان خرید‌‌ها را به طور الکترنیکی پرداخت کرد. هر تراکنش مشمول (به طور میانگین) کارمزد 2٪ تا 3٪ می‌باشد.   همچنین لونا توسط اتحاد ترا، گروهی از کسب‌وکارها و پلتفرم‌هایی که از پذیرش لونا حمایت می‌کنند، پشتیبانی می‌شود. در فوریه 2019، شرکت لونا اعلام کرد که اعضای این اتحاد شامل پلتفرم‌های تجارت الکترونیک از 10 کشور مختلف، که دارای پایگاه کاربری 45 میلیونی و ارزش کالای ناخالص 25 میلیارد دلاری هستند، میباشد.

تعداد لونا‌های (LUNA) در گردش چقدر است؟

عرضه لونا 1 میلیارد توکن است. اگر میزان عرضه لونا از این رقم بیشتر شود، تا زمانی که عرضه مجدداً به سطح تعادل بازگردد توکن‌ها سوزانده می‌شود. و در صورت نیاز به منظور حفظ قیمت استیبل کوین‌های لونا توکن‌های جدید ساخته می‌شوند.   لونا ابتدا در یک فروش خصوصی برای سرمایه گذاران اولیه، در صرافی‌های بزرگ مانند Binance، OKEx و Huobi، در دسترس قرار گرفت. این فروش در آگوست 2018 به پایان رسید و در نتیجه، لونا 32 میلیون دلار به دست آورد.  از 385,245,974 LUNA که برای فروش است، 10٪ برای ترافرم لبز، 20٪ برای کارکنان و مشارکت کنندگان پروژه، 20٪ برای ترا الیانس‌، 20٪ برای ذخایر ثبات قیمت، 26٪ برای حامیان پروژه و 4٪ برای نقدینگی جنسیس رزرو شده است.

 چگونه شبکه لونا ایمن است؟

بلاک چین لونا با استفاده از یک الگوریتم اثبات سهام مبتنی بر تندمینت ایمن می‌شود، که در آن دارندگان لونا توکن‌های خود را به عنوان وثیقه برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها قرار می‌دهند و متناسب با مقدار لونا سهام دریافت می‌کنند. دارندگان توکن همچنین می‌توانند با دیگران برای تأیید اعتبار تراکنش‌ها مشارکت کرده و در درآمد ایجاد شده سهیم باشند.   در ماه مه 2019، مدت کوتاهی پس از راه اندازی شبکه اصلی لونا، شرکت تست نفوذ و تایید بلاک چین CertiK یک ممیزی امنیتی از شبکه را تکمیل کرد و مدل اقتصادی خود را در برابر دستکاری بازار، معماری و زبان کدگذاری آن آزمایش و بررسی کرد.

 از کجا می‌توان لونا (LUNA) را خریداری کرد؟

توکن لونا را میتوان در چندین صرافی ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات، استیبل کوین‌ها و سایر ارزهای دیجیتال معامله کرد.

مطالب مرتبط:

    • دسته بندی: معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *