دای [DAI] چیست؟

دای یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم (ارز دیجیتال با ثبات) است که صدور و توسعه آن توسط پروتکل میکر و سازمان غیرمتمرکز مستقل MakerDAO مدیریت می‌شود.

قیمت DAI به دلار آمریکا بستگی دارد و توسط ترکیبی از ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌شود، هر بار که DAI جدید ضرب شود معادل آن یک ارز دیجیتال غیر متمرکز در انبارهای قراردادهای هوشمند ذخیره خواهد شد.

مهم است که بین دای چند وثیقه‌ای و دای تک وثیقه‌ای (SAI) تمایز قائل شویم، نسخه قبلی توکن تنها می‌توانست توسط یک ارز دیجیتال ‌پشتیبانی شود.  SAI همچنین از نرخ پس انداز دای که به کاربران اجازه می‌دهد با پس انداز توکن‌های DAI سود کسب کنند، پشتیبانی نمیکند.

دای چند وثیقه‌ای در نوامبر 2019 راه اندازی شد.

 بنیانگذاران دای چه کسانی هستند؟

یکی از ویژگی‌های DAI این است که توسط هیچ فرد یا گروه کوچکی از بنیانگذاران ایجاد نشده است. در عوض، صدور توکن‌های جدید و توسعه نرم‌افزار دای توسط MakerDAO و Maker Protocol انجام می‌شود.

MakerDAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است، نوعی شرکت که خود را به روشی غیرمتمرکز از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند مدیریت می‌کند؛ توافق‌نامه‌های خوداجرا که در کد نرم‌افزاری بیان شده، بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند.

این سازمان به‌طور دموکراتیک توسط دارندگان توکن‌های حاکمیتی Maker (MKR) مدیریت می‌شود که مشابه سهام یک شرکت سنتی عمل می‌کنند. دارندگان MKR می‌توانند در تصمیمات کلیدی در مورد توسعه MakerDAO، Maker Protocol و DAI رأی دهند، هرچه مقدار توکن‌های Maker آنها بیشتر باشد، قدرت آنها در رای‌گیری بیشتر است.

خود MakerDAO در ابتدا توسط یک کارآفرین دانمارکی Rune Christensen در سال 2015 تأسیس شد. کریستنسن در کپنهاگ در زمینه بیوشیمی و تجارت بین‌المللی تحصیل کرده است و قبل از شروع کار بر روی اکوسیستم Maker، شرکت استخدام بین‌المللی Try China را تأسیس کرد.

 چگونه Dai تولید کنیم؟

دای قبلاً بزرگترین استیل کوین غیر متمرکز از از نظر ارزش بازار بود، اما اخیراً جایگاه خود را به استیبل کوین ترا UST داده و در حال حاضر خود در رتبه دوم قرار دارد. دای و ترا یو اس دی، هر دو توسط ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شوند و قیمت آن‌ها به دلار آمریکا بستگی دارد، در حالی که استیبل‌کوین‌های برتر دیگر مانند USDT، USDC و BUSD توسط دارایی‌های سنتی مانند پول نقد، اوراق قرضه شرکتی، خزانه‌داری ایالات متحده و اوراق تجاری حمایت می‌شوند. دقیقاً دای توسط چه چیزی پشتیبانی می‌شود؟ توسط ارزش‌های دیجیتال دیگر پشتیبانی میشود و قیمت آن به دلار آمریکا بستگی دارد. کاربران با سپرده گذاری دارایی‌های دیجیتال در Maker Vaults در پروتکل Maker، دای تولید می‌کنند. کاربران می‌توانند از طریق Oasis Borrow یا سایر رابط‌های ساخته شده توسط انجمن، به پروتکل Maker دسترسی پیدا کنند و Vaults ایجاد کنند.  در Oasis Borrow، کاربران می‌توانند با قفل کردن وثیقه‌هایی مانند ETH، WBTC، LINK، UNI، YFI، MANA، MATIC و موارد دیگر توکن‌ دای دریافت کنند.

 چه چیزی DAI را منحصر به فرد می‌سازد؟

مزیت اصلی دای پیوند آن با قیمت دلار آمریکا می‌باشد.

بازار کریپتو به دلیل نوسانات خود بدنام شده است، زیرا حتی برترین‌ کوین‌ها دارای نقدینگی بالا مانند بیت‌کوین، گاهی اوقات تغییرات قیمتی (هم بالا و هم پایین) 10 درصدی یا حتی بیشتر را در یک روز تجربه می‌کنند. تحت این شرایط، معامله گران و سرمایه گذاران به طور طبیعی مستعد اضافه کردن دارایی‌های امن به پرتفوی خود هستند، که قیمت ثابت آنها ممکن است به جبران نوسانات بازار کمک کند.

یکی از این نوع دارایی‌ها، استیبل کوین‌ها هستند که DAI یک از نمونه‌ بارز از آن‌ها است. استیل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت آنها به دارایی‌هایی با ارزش نسبتاً پایدار که رایج‌ترین آنها ارزهای سنتی فیات، مانند USD یا EUR است، بستگی دارد.

یکی دیگر از مزایای کلیدی DAI این است که توسط یک شرکت خصوصی مدیریت نمی‌شود، بلکه توسط یک سازمان مستقل غیرمتمرکز از طریق یک پروتکل نرم‌افزاری اداره می‌شود. در نتیجه، تمام موارد صدور و سوزاندن توکن‌ها توسط قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم مدیریت و ثبت می‌شوند بنابراین عملکرد سیستم شفاف است و مستعد فساد نمیباشد.

علاوه بر این، روند توسعه نرم افزار DAI به روشی دموکراتیک‌تر، از طریق رای گیری مستقیم توسط شرکت کنندگان عادی اکوسیستم توکن اداره میشود.

چه تعداد کوین دای [DAI] در گردش است؟

توکن‌های جدید DAI از طریق استخراج مانند بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) تولید نمی‌شوند، و همچنین توسط یک شرکت خصوصی مانند تتر (USDT) ساخته نمی‌شوند. در عوض، DAI جدید می‌تواند توسط هر کاربری از طریق استفاده از Maker Protocol ساخته شود.

Maker Protocol که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود، نرم‌افزاری است که صدور DAI را کنترل می‌کند. به منظور حفظ قیمت دای برابر با 1 دلار آمریکا، Maker Protocol تضمین می‌کند که هر توکن DAI توسط مقدار مناسبی از ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی  می‌شود. به عنوان بخشی از این فرآیند، پروتکل به هر کاربر اجازه می‌دهد تا رمزارز خود را به عنوان وثیقه در یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم که اصطلاحاً Vault نام دارد واریز کند و برابر با آن توکن‌های دای تولید کنند.

هیچ محدودیتی برای کل عرضه DAI وجود ندارد، عرضه دای پویا است و بستگی به مقدار وثیقه ذخیره شده در Vault در هر لحظه دارد. تا نوامبر 2020، حدود 940 میلیون DAI در گردش بوده است.

 امنیت شبکه DAI به چه شکل است؟

DAI یک توکن مبتنی بر اتریوم و سازگار با ERC-20 است. به این ترتیب، توسط الگوریتم Ethash اتریوم ایمن شده است.

 از کجا می‌توان دای [DAI] را خریداری کرد؟

خرید توکن‌های DAI در پلتفرم های آنلاین متعددی در دسترس است که شامل سیستم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) برای مبادله توکن میباشد، از جمله یونی سواپ (uniswap) و کامپاند (Compound).

    • دسته بندی: معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.