شاخص مدیران خرید (PMI) چیست و چرا در معاملات فارکس مهم است؟

شاخص مدیران خرید (PMI) چیست و چرا در معاملات فارکس مهم است؟

یکی از مهمترین اخبار اقتصادی منتشر شده درهر اقتصاد بزرگ، PMI یا شاخص مدیران خرید است که وضعیت رشد اقتصادی را نشان می دهد. PMI که منعکس کننده انقباض یا گسترش اقتصاد است در حقیقت یک نظرسنجی است که توسط تمامی معامله گران خواه اسکالپر، سویینگ تریدر و معامله گران بلند مدت از نزدیک دنبال می شود.

داده ها مربوط به شرکتهای بخش خصوصی است و انتشار آن به صورت ماهانه انجام میشود. از حداقل چهارصد مدیر خرید درخواست می‌شود که وضعیت شرکت و تحولات آن را در زمینه‌های خاص مانند سفارش‌های جدید، اشتغال، موجودی‌ها، تحویل‌ مواد اولیه و سفارش‌های معوقه ارزیابی کنند.

مدیران سه گزینه برای انتخاب و رتبه بندی همه موارد بالا در شرکت دارند: شرایط بهتر از ماه گذشته، مشابه ماه گذشته، یا شرایط بدتر از ماه گذشته. سپس تمامی پاسخ ها در یک نسخه واحد به نام PMI گردآوری شده که ماهانه منتشر می شود.

نتیجه حاصل PMI حول  50 میچرخد و پتانسیل بالقوه اقتصاد برای رشد و یا رکود را نشان میدهد. اگر این رقم بالاتر از 50 باشد نشان از اقتصاد در حال رشد است و اگر زیر 50 باشد می تواند نشانه ای از رکود اقتصادی باشد.

بنابراین ، تنها کار معامله گرانی که بر اساس خبر معامله می‌کنند، واکنش نشان دادن به عدد منتشر شده PMI و خرید یا فروش ارز بر اساس آن هست.

با این حال ، به دلایلی که در زیر توضیح خواهیم داد همه چیز به این راحتی و سر راستی هم نیست.

PMI در بخشهای مختلف

معیار اندازه گیری اقتصاد ، تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی) است  یا به بیان دیگر ارزش کل همه کالاها و خدماتی که یک اقتصاد تولید می کند.

تولید ناخالص داخلی از بیش از یک بخش تشکیل شده است و دو بخش اصلی و تاثیر گذار آن  تولید و خدمات هستند.

از این رو، انتشار PMI در دو بخش مجزا ارائه می شود: یکی برای بخش تولید و دیگری برای بخش خدمات.

اما، بخش‌های تولید و خدمات وزن وسهم متفاوتی در تولید ناخالص داخلی دارند. به عنوان مثال ، در اقتصادهای مبتنی بر خدمات (مانند اکثر کشورهای سرمایه داری) ، یا اقتصادهایی که بیشترین اهمیت را به معامله گری در بازارهای مالی میدهند ، PMI  خدماتی یک انتشار اقتصادی مهمتر از PMI تولیدی است.

بنابراین، شاید زمانی که شاخص مدیران خرید بخش تولید زیر 50 است؛  ارز با حرکت به سمت پایین واکنش نشان دهد اما اگر PMI  خدماتی داده های ضعیف  PMI تولیدی را تأیید نکند ، ارز دوباره باز خواهد گشت.

در انگلستان و استرالیا ، PMI جداگانه ای برای بخش ساخت و ساز هم منتشر می شود که  قدرت این صنعت را در آن کشورها نشان داده  و معامله گران به انتشار آن نیز واکنش نشان می دهند.

رقم مناسب PMI

علیرغم تعبیر استاندارد رایج که هر چه PMI بالاتر باشد بهتر است، در واقعیت، بانک‌های مرکزی نظری غیر از این دارند و از بالارفتن PMI  از یه حدی بیشتر راضی نخواهند بود. آنها به جای اینکه رقم های بالای 60 را ترجیح دهند، رقم های حدود 55  را مناسب تر در نظر می گیرند چرا که در چنین شرایطی اقتصاد با سرعت معقولی گسترش می یابد و از تورم افسارگسیخته نیز جلوگیری می شود.

در ایالات متحده، اعداد توسط ISM (موسسه مدیریت عرضه) محاسبه می‌شوند و معامله‌گران به دنبال جزئیات بیشتر داده های اشتغال هستند تا بتوانند سایر شاخص های اقتصادی مانند NFP (حقوق‌های و دستمزد بخش غیر کشاورزی ) را پیش بینی کنند.

خلاصه و نتیجه گیری

برای جمع بندی می توان گفت که در کنار داده های اشتغال و تورم، PMI یک شاخص اقتصادی قوی است که به دقت توسط معامله گرها دنبال میشود و ممکن است حتی تاثیرگذارترین روندها را تغییر دهد. از این رو ، معامله گران آن را در تقویم اقتصادی علامت گذاری می کنند و موقعیت های خرید و فروش خود را متناسب با رقم و بخشی که PMI   به آن مرتبط است تعیین می کنند.

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *