Aptos چیست؟

Aptos یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) لایه 1 است که از یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند جدید به نام Move استفاده می‌کند، یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر Rust که به طور مستقل توسط مهندسان بلاک‌چین دیم متا (فیسبوک سابق) توسعه یافته است.

اکوسیستم Aptos به این منظور راه‌اندازی شده است که اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را برای حل مشکلات کاربر در دنیای واقعی توانمند سازد.

بلاک‌چین اثبات سهام PoS)) می‌تواند از طریق اجرای موازی به بیش از 150000 تراکنش در ثانیه (tps) دست یابد.

در مارس 2022، Aptos  200 میلیون دلار به رهبری شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر اندریسن هوروویتر جمع آوری کرد. دیگر شرکت‌های بزرگ ارزهای دیجیتال مانند تایگر گلوبال و Multicoin Capital در تأمین مالی Aptos شرکت کرده‌اند و تا جولای، این استارت‌آپ 150 میلیون دلار دیگر به رهبری FTX Ventures و Jump Crypto از سم بنکمن فرید جمع‌آوری کرد.

دو ماه بعد، بایننس لبز یک سرمایه‌گذاری استراتژیک به میزان نامعلوم در Aptos انجام داد و ارزش این پلتفرم را در سپتامبر به 4 میلیارد دلار رساند.

در 18 اکتبر 2022، Aptos راه اندازی شبکه اصلی خود را اعلام کرد، در حالی که پیدایش Aptos در 12 اکتبر 2022 رخ داد.

 بنیانگذاران Aptos چه کسانی هستند؟

Aptos زاییده فکر مو شیخ و اوری چینگ، هر دو از کارمندان سابق متا است.  مو، که مدیرعامل فعلی Aptos می‌باشد، یک بنیانگذار با سالها تجربه در خدمات مالی شرکت‌های چند ملیتی و بلاک چین/کریپتو است. طبق پروفایل لینکدین او، وی در مقیاس‌گذاری محصولات تخصص دارد و در بازارهای سهام خصوصی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر دارای تجربه است.

از طرف دیگر، چینگ مدیر ارشد فناوری Aptos می‌باشد. او یکی از مهندسان نرم افزار اصلی متا بوده است.

این دو نفر روی پروژه بلاک چین دیم در متا با هم کار کردند. وقتی پروژه دیم در ژانویه 2022 متوقف شد، شیخ و چینگ تصمیم گرفتند به تیم راه‌اندازی Labs Aptos بپیوندند. بنابراین جای تعجب نیست که Aptos از برخی از ویژگی‌های فنی دیم (Diem) استفاده می‌کند.

سایر اعضای تیم Aptos شامل محققان، طراحان و مهندسان دیم هستند.

 چه چیزی Aptos را منحصر به فرد می‌سازد؟

تیم Aptos ادعا می‌کند که شبکه می‌تواند بیش از 150000 تراکنش را در ثانیه پردازش کند. در مقایسه، تعداد تراکنش بر ثانیه شبکه اصلی اتریوم حدود 12 تا 15 است.

این توان عملیاتی بالا از طریق یک موتور اجرای موازی (Block-STM) امکان پذیر است، یک مکانیسم توافقی PoS با تحمل خطا بیزانس (BFT). بیشتر بلاک‌چین‌ها تراکنش‌ها را به صورت متوالی اجرا می‌کنند، به این معنی که یک تراکنش ناموفق یا تقاضای بالا در شبکه می‌تواند در کل زنجیره وقفه ایجاد کند.

در مورد Aptos، همه تراکنش‌ها به طور همزمان پردازش شده و پس از آن اعتبارسنجی می‌شوند. حافظه تراکنشی تضادها را شناسایی و مدیریت می‌کند، تراکنش‌های ناموفق یا دوباره اجرا شده یا لغو می‌شوند.

Aptos با استفاده از Move ساخته شده است، یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند جدید که ادعا می‌کند مزایایی را برای سالیدیتی  ((Solidity، زبان برنامه نویسی مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم EVM)) ارائه می‌دهد. این مزایا شامل دستورات بلاک‌چین از جمله تغییر کلید خصوصی و طراحی ماژولار Aptos است که به راحتی قابل تأیید می‌باشند.

مزایای جدید را می‌توان از طریق ارتقاء Aptos تحقق بخشید.

چه تعداد توکن Aptos در گردش است؟

APT ارز اصلی بلاک‌چین Aptos است. مجموع عرضه اولیه آن 1 میلیارد توکن می‌باشد و عرضه در گردش آن 130 میلیون APT است.

توزیع APT به شرح زیر است: انجمن Aptos (51.02%); مشارکت‌کنندگان اصلی (19.00٪)؛  فونداسیون (16.50%);  سرمایه‌گذاران (13.48%).

برای تخصیص توکن، حدود 80٪ در اختیار انجمن Aptos و بقیه در اختیار Labs Aptos قرار دارد.  بخشی از توکن‌ها برای حمایت از رشد جامعه و ابتکارات بنیاد Aptos استفاده می‌شود و باقیمانده در ده سال آینده به صورت ماهانه منتشر خواهد شد.

تیم Aptos در 19 اکتبر 2022 20 میلیون توکن APT را برای کاربران اولیه شبکه آزمایشی منتشر کرد.

 راه اندازی شبکه اصلی Aptos

همانطور که قبلاً ذکر شد، Aptos علیرغم جذب میلیون‌ها دلار از سرمایه‌گذاران، شبکه اصلی خود را تا اکتبر 2022 راه‌اندازی نکرد. قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی، شبکه آزمایشی آن به نام «Aptos Encentivized Testnet (AIT)» از ماه می در حال اجرا بود.

شبکه آزمایشی به چهار مرحله تقسیم شد – AIT1، AIT2، AIT3 و AIT4. هدف از این کمپین دعوت و تشویق توسعه‌دهندگان، اپراتورهای نود و حسابرسان برای راه‌اندازی برنامه‌ها و تست استرس شبکه، قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی بود.

در 9 سپتامبر 2022، این شبکه کمپین AIT3 خود را تکمیل کرد و راه را برای شبکه آزمایشی نهایی هموار کرد. از طریق مجموعه‌ای از شبکه‌های آزمایشی، Aptos بیش از 100 پروژه از جمله Solrise Finance، PayMagic، Pontem Network و MartianDAO را اجرا کرد.

در 18 اکتبر 2022، Aptos با راه‌اندازی شبکه اصلی خود شروع به فعالیت کرد و به اولین بلاک چینی تبدیل شد که در تکنولوژی Move راه اندازی شده است. در زمانی که این محتوا منتشر شد، شبکه اصلی از آخرین نسخه AptosBFT (نسخه 4) استفاده می‌کرد که از پروتکل اجماع تحمل خطا بیزانسی (BFT) بهره می‌برد. با این حال، این شرکت در حال حاضر روی AptosBFT (نسخه 5) کار می‌کند.

 Aptos Bridge چیست؟

اپلیکیشن پروتکل Aptos bridge برای استفاده کاربران روی زنجیره به نام LayerZero Labs در 19 اکتبر 2022 راه‌اندازی شد.

Aptos Bridge به کاربران این امکان را می‌دهد ETH، USDC و USDT را از اتریوم، بایننس اسمارت چین، پالیگان، آوالانچ و اپتیمیسم به Aptos منتقل کنند.

 امنیت شبکه Aptos به چه شکل است؟

Aptos از دو پروتکل اجماع استفاده می‌کند، الگوریتم اثبات سهام و AptosBFT.

AptosBFT کاملاً شبیه DiemBFT است که در ابتدا برای دیم ساخته شد.  «BFT» به معنای «تحمل‌ خطای بیزانس» است، و وقتی گفته می‌شود شبکه‌‌ای مقاوم در برابر خطای بیزانسی است یعنی این شبکه حتی در صورتی که بخشی از آن آفلاین یا تخریب شود می‌تواند به کار عادی خود ادامه دهد.

AptosBFT یک الگوریتم اجماع سفارشی بر اساس پروتکل HotStuff است. در حالی که نکات تکنیکال زیادی در مورد نحوه ایمن‌سازی شبکه توسط پروتکل وجود دارد، الگوریتم وضعیت روی زنجیره را تجزیه و تحلیل و به طور خودکار به روز می‌کند تا اعتباردهندگان که پاسخ‌گو نیستند را بدون دخالت انسان تنظیم کند.

 از کجا می‌توان Aptos را خریداری کرد؟

توکن APT را می‌توان در صرافی‌های مطرحی از جمله Binance Huobi، KuCoin، Coinbase و غیره خریداری و معامله کرد.

    • دسته بندی: معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *