یونی‌سواپ (UNI) چیست؟

یونی‌سواپ یک پروتکل تجاری غیرمتمرکز محبوب و شناخته شده است که نقش زیادی در تسهیل معامله توکن‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) دارد.

یونی سواپ نمونه‌ای از یک بازارساز خودکار (AMM) است که در نوامبر 2018 راه‌اندازی شد، اما امسال به لطف پدیده DeFi و افزایش معاملات توکن، محبوبیت قابل‌توجهی به دست آورد.

در مقایسه با صرافی‌های سنتی یونی‌سواپ‌ به روند معاملات بهبود می‌بخشد، هدفش این است که معاملات توکن را خودکار و در دسترس نگه دارد.

یونی‌سواپ با رفع مسائل نقدینگی با راه‌حل‌های خودکار، کارایی بیشتری ایجاد می‌کند و از مشکلاتی که اولین صرافی‌های غیرمتمرکز را گرفتار می‌کرد در امان است.

در سپتامبر 2020، یونی‌سواپ با ایجاد و اعطای توکن حاکمیتی خود، UNI، یک قدم فراتر رفت. این امر پتانسیل سودآوری و توانایی کاربران را برای شکل دادن به آینده یونی‌سواپ که یکی از جنبه‌های جذاب نهادهای غیرمتمرکز است، افزایش داد.

 بنیانگذاران یونی‌سواپ چه کسانی هستند؟

یونی‌سواپ به عنوان برنامه‌ای برای معرفی بازارساز‌های خودکار به مخاطبان در اتریوم ایجاد شد. خالق این پلتفرم، هایدن آدامز، توسعه دهنده اتریوم است.

آدامز در حین نهایی کردن یونی‌سواپ در پروژه‌های مختلفی کار کرد، یونی‌سواپ مستقیماً توسط خالق اتریوم ویتالیک بوترین اطلاع رسانی شد. و حتی بوترین این پروتکل را که در ابتدا با نام یونی‌پگ شناخته می‌شد، یونی‌سواپ نامگذاری کرد.

آدامز همچنین گفته است که الهام‌بخش اصلی پلتفرم یونی‌سواپ، یکی از پست‌های وبلاگ بوترین است. در سال 2017 یکی از دوستان آدامز  او را متقاعد کرد تا درباره پروتکل اتریوم تحقیق کند، همین پیشنهاد آغازگر تمرکز وی بر اتریوم شد.

 صرافی غیر متمرکز یونی‌سواپ

صرافی غیر متمرکز یونی‌سواپ دارای بیش از 310000 عضو است که می‌توانند با نگه داشتن توکن‌های حاکمیتی UNI به خزانه 1.6 میلیارد دلاری، مدیریت و عملکرد صرافی غیر متمرکز یونی‌سواپ رای دهند. هر دارنده UNI می‌تواند پیشنهاد خود را ارسال کند، اما قبل از واجد شرایط بودن برای بررسی بیشتر، باید حداکثر 25000 رای موافق به دست آورد. مرحله بعدی بررسی اجماع است، جایی که پیشنهاد دهنده باید تغییرات اصلی را روشن کند و حداقل 50000 رای موافق به دست آورد. در مرحله نهایی برای اجرای پیشنهاد باید 40 میلیون رای موافق جذب کند.  در سال 2021 یونی‌سواپ برترین صرافی ارز دیجیتال (DEX) از نظر حجم معاملات بود و بالاترین رتبه را از نظر مبلغ نگهداری در خزانه داشت. با این حال، اکنون یونی‌سواپ پس از BitDAO، یک سازمان خودگردان غیر متمرکز (DAO) که بر تامین مالی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کریپتو در حال ظهور متمرکز است، در رتبه دوم قرار دارد.

 چه چیزی یونی‌سواپ را منحصر به فرد می‌سازد؟

یونی‌سواپ برای امور مالی غیر متمرکز (DeFi) از جمله ایجاد نقدینگی و معامله، ایجاد شده است.

یکی از بازارساز‌‌های خودکار اصلی در حال حاضر، عملکرد پروتکل با استفاده از فرمولی برای تبادل خودکار است -X x Y = K. بنیانگذار یونی‌سواپ، هایدن آدامز خود را مخترع اجرای خاص فرمول در یونی‌سواپ توصیف می‌کند.

یونی‌سواپ‌ فقط یک صرافی غیرمتمرکز نیست، بلکه تلاش می‌کند تا مشکلات نقدینگی که پلتفرم‌هایی مانند EtherDelta تجربه کرده‌اند را حل کند.

این پروتکل با خودکارسازی فرآیند ساخت بازار، ریسک را کاهش میدهد و منجر به کاهش هزینه‌ها میشود. این مکانیسم همچنین الزامات هویتی کاربران را حذف می‌کند و از نظر تکنیکال هر کسی می‌تواند برای هر جفت توکن یک استخر نقدینگی ایجاد کند.

به گفته یونی‌سواپ، توکن حاکمیت آنها (UNI) به طور رسمی، به‌ عنوان یک زیرساخت عمومی، خودپایدار و در عین حال حفظ دقیق ویژگی‌های تخریب‌ناپذیر و مستقل یونی‌سواپ ثبت شد.

نسخه دوم یونی‌سواپ در 2 نوامبر 2018 راه اندازی شد و ویژگی‌های جدیدی مانند جفت‌های ERC-20، اوراکل قیمت، تعویض فلش و موارد دیگر را معرفی کرد. آخرین نسخه یونی‌سواپ یعنی نسخه سوم، در 5 می 2021 در شبکه اصلی راه اندازی شد که دارای امکان کنترل بیشتر بر سرمایه برای ارائه دهندگان نقدینگی، اجرای بهتر برای معامله‌گران و زیرساخت‌های پیشرفته است. افزایش قیمت یونی‌سواپ به بالاترین سطح تاریخ (ATH) 44.97 دلار منجر به راه اندازی نسخه سوم شد. از زمان راه اندازی یونی‌سواپ، علاقه زیادی به معامله UNI با دلار استرالیا و یورو وجود داشته است.

چند سکه یونی‌سواپ (UNI) در گردش است؟

مجموع عرضه توکن UNI، یک میلیارد واحد است که در طول چهار سال عرضه انجام میشود و پس از آن یونی‌سواپ برای حفظ مشارکت شبکه، نرخ تورم دائمی 2% را تعیین خواهد کرد.

توزیع توکن در حال حاضر شامل موارد زیر است:

60٪ برای اعضای انجمن یونی‌سواپ، یعنی کاربران.

21.51٪ برای اعضای تیم.

17.8٪ برای سرمایه گذاران.

0.69٪ برای مشاوران.

توزیع توکن طبق یک برنامه چهار ساله انجام خواهد شد.

از بخش اعظم توکن‌ها که به کاربران اختصاص داده شده است، 15٪ برای کسانی است که از یونی‌سواپ قبل از 1 سپتامبر 2020 استفاده کرده‌اند، حتی کاربرانی ‌که تراکنش‌هایشان موفقیت آمیز نبوده واجد شرایط 400 UNI هستند.

هدف توکن UNI قرار دادن مالکیت مشترک جامعه در رشد و توسعه پروتکل غیرمتمرکز است. این به دارندگان UNI اجازه می‌دهد تا در مدیریت پروتکل Uniswap و اکوسیستم گسترده‌تر، به شیوه‌ای بی‌طرف و عادلانه شرکت کنند. موفقیت و پذیرش یونی‌سواپ تأثیر مثبتی بر قیمت آن خواهد داشت و از این رو دارندگان توکن را تشویق می‌کند تا در توسعه خودپایدار اکوسیستم مشارکت کنند.

چهار سال پس از راه اندازی توکن UNI، در سپتامبر 2024، نرخ تورم دائمی سالانه 2 درصد اعمال خواهد شد. این امر برای اطمینان از ادامه مشارکت در اکوسیستم یونی‌سواپ، از طریق بی‌انگیزه کردن دارندگان منفعل است.

 امنیت شبکه یونی‌سواپ به چه شکل است؟

یونی‌سواپ یک پروتکل غیرمتمرکز برای معامله است و UNI توکن حاکمیت آن می‌باشد.  UNI یک توکن ERC-20 است، به این معنی که عملکرد آن به اتریوم بستگی دارد.

ERC-20 صرفاً مجموعه‌ای از قوانین را برای توکن‌ها و همچنین ملاحظات امنیتی که عمدتاً مربوط به قدرت شبکه اتریوم است را تعریف می‌کند. به عنوان مثال، ازدحام شبکه می‌تواند هزینه (گس) مورد نیاز برای انجام معاملات را افزایش دهد، که منجر به تاخیر و کارمزدهای غیرعادی بالای تراکنش می‌شود که بر همه شرکت‌کنندگان تاثیر می‌گذارد.

به طور جداگانه، قراردادهای هوشمند می‌توانند باعث مشکلات امنیتی شوند که ممکن است منجر به از دست دادن سرمایه معامله‌گران امور مالی غیر متمرکز (DeFi) شود. در واقع، هکرها قبلاً موفق به سرقت میلیون‌ها دلار در طول عمر کوتاه DeFi از سپتامبر 2021 شده‌اند.

 از کجا می‌توان یونی‌سواپ (UNI) را خریداری کرد؟

توکن UNI برای معامله در برابر سایر ارزهای دیجیتال، استیبل کوین‌ها، ارزهای فیات و موارد دیگر در صرافی‌های بزرگ از جمله Binance، Huobi و Coinbase Pro و طبیعتاً خود پروتکل Uniswap Uniswap (V2) و Uniswap (V3) در دسترس است.

    • دسته بندی: معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.