گراف (GRT) چیست؟

گراف یک پروتکل نمایه‌سازی برای جست‌وجوی داده‌ها شبکه‌هایی مانند اتریوم و IPFS است که برنامه‌های کاربردی زیادی را هم در DeFi و هم در اکوسیستم گسترده‌تر Web3 نیرو می‌دهد. هرکسی می‌تواند APIهای باز به نام زیرگراف بسازد و منتشر کند، برنامه‌ها می‌توانند با استفاده از گراف کیوال (GraphQL) برای بازیابی داده‌های بلاک‌چین درخواست دهند.  یک سرویس میزبانی اینترنتی، استفاده از  گراف را برای توسعه‌دهندگان آسان می‌کند. گراف در حال حاضر از نمایه سازی داده‌ها از اتریوم، IPFS و POA پشتیبانی می‌کند.

تا به امروز، بیش از 3000 زیرگراف توسط هزاران توسعه‌دهنده، برای برنامه‌های کاربردی مانند Uniswap، Synthetix، Aragon، AAVE، Gnosis، Balancer، Livepeer، DAOstack، Decentraland و بسیاری دیگر به کار گرفته شده است. استفاده از گراف بیش از 50٪ افزایش یافته و در ماه سپتامبر 2020 بیش از 7 میلیارد بار کوئری انجام شده است.

گراف دارای یک انجمن جهانی، از جمله بیش از 200 نمایه‌ساز در شبکه آزمایشی و بیش از 2000 متصدی در برنامه Curator از اکتبر 2020 می‌باشد. برای تأمین مالی توسعه شبکه،  گراف از اعضای انجمن، سرمایه‌گذاری خطرپذیر استراتژیک و افراد با نفوذ در جامعه بلاک‌چین از جمله Coinbase Ventures، DCG، Framework، ParaFi Capital، CoinFund، DTC، Multicoin، Reciprocal Ventures، SPC، Tally Capital و دیگران، سرمایه جمع آوری کرد. انجمن گراف همچنین فروش عمومی GRT را با مشارکت 99 کشور (که شامل ایالات متحده نمی‌شود) با موفقیت به پایان رساند. تا به امروز از نوامبر 2020،  گراف حدود 25 میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.

 بنیانگذاران  گراف چه کسانی هستند؟

تیم گراف شامل متخصصانی از بنیاد اتریوم، OpenZeppelin، Decentraland، Orchid  و  MuleSoftمی‌باشد.

تیم موسس اولیه گراف شامل یانیو تال (سرپرست پروژه)، براندون رامیرز (سرپرست تحقیقات) و جانیس پولمن (مدیر فناوری) می‌باشد.

بنیانگذاران سوابق زیادی در زمینه مهندسی دارند و حدود 5 تا 8 سال با همدیگر همکاری کرده‌اند.  تال و رامیرز در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مهندسی برق خوانده‌اند و با هم در MuleSoft، یک شرکت ابزار توسعه API که در عرضه اولیه به SalesForce فروخته شد، کار کردند.

آنها قبلاً با هم یک استارتاپ ابزارهای توسعه دهنده را تأسیس کردند و بخش قابل توجهی از حرفه خود را صرف بهینه سازی API کرده‌اند. در واقع  گراف برای ایجاد APIهای تغییرناپذیر و دسترسی به داده‌ها با استفاده از زبان پرسمان گراف کیوال ایجاد شده است.

 چه چیزی گراف را منحصر به فرد می‌سازد؟

گراف در تلاش است تا زیرساخت‌های عمومی غیرمتمرکز و قابل اعتمادی را به بازار ارائه دهد. برای اطمینان از امنیت شبکه گراف و یکپارچگی داده‌ها، شرکت کنندگان از توکن گراف  (GRT) استفاده می‌کنند.  GRT یک توکن بومی است که در اختیار نمایه‌سازها، نمایندگان و متصدیان قرار دارد تا خدمات نمایه‌سازی را به شبکه ارائه دهند.

GRT یک توکن ERC-20 در بلاک چین اتریوم است که برای تخصیص منابع در شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می گیرد.  نمایه‌ساز‌ها متصدیان و نمایندگان فعال می‌توانند متناسب با میزان کاری که انجام می‌دهند و سهم GRT که دارند از شبکه درآمد کسب کنند. نمایه‌سازها جوایز نمایه‌سازی و هزینه‌های زبان پرسمان دریافت می‌کنند، در حالی که متصدیان بخشی از هزینه‌های زبان پرسمان را برای زیرگراف‌هایی که روی آنها سیگنال می‌دهند، دریافت می‌کنند. نمایندگان بخشی از درآمد به دست آمده توسط نمایه سازها را به دست می‌آورند.

 چه تعداد سکه گراف (GRT) در گردش است؟

مجموع عرضه GRT در زمان راه اندازی شبکه اصلی 10 میلیارد توکن بوده است، عرضه اولیه ~1,245,666,867 GRT بود، انتشار توکن‌های جدید در قالب پاداش‌های نمایه سازی با 3 درصد سالانه آغاز می‌شود و تحت نظارت انجمن گراف ارائه داده میشود.

 امنیت شبکه گراف به چه شکل است؟

گراف یک لایه پیوند داده‌ای در بالای بلاک‌چین ایجاد کرده است: نمایه‌سازها می‌توانند گره‌های خود که در اتریوم آرشیو شده را برای گراف اجرا کنند، یا می‌توانند از Infura یا Alchemy استفاده کنند.

هر شرکتی می‌تواند برنامه‌ای بسازد تا داده‌های زیرگراف را که توسط  گراف نمایه‌سازی شده است را جستجو کند. زیرگراف‌ها API‌های باز هستند که می‌توانند داده‌ها را از زنجیره بلوکی به یکپارچه‌ترین و کارآمدترین روش بیرون بکشند.

    • دسته بندی: معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *