پالیگان (MATIC) چیست؟

پالیگان (که قبلاً شبکه ماتیک (Matic Network) نام داشت) اولین پلتفرم با ساختار مناسب و استفاده آسان برای مقیاس‌بندی اتریوم و توسعه زیرساخت آن است.

با استفاده از پالیگان، می‌توان زنجیره‌های رول آپ‌ Optimistic و ZK، زنجیره‌های مستقل یا هر نوع زیرساخت دیگری که توسط توسعه‌دهنده نیاز است ایجاد کرد.

پالیگان به طور موثر اتریوم را به یک سیستم چند زنجیره‌ای کامل (معروف به اینترنت بلاک چین) تبدیل می‌کند. این سیستم چند زنجیره‌ای شبیه به سیستم‌های دیگر مانند پولکادوت، کازماس، اوالانچ و غیره است به علاوه امنیت اتریوم.

توکن $MATIC که نقش مهمی در شبکه ایفا میکند به وجود خود ادامه خواهد داد و سیستم را ایمن می‌سازد.

پالیگان یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 است که توسط بایننس و کوین‌بیس پشتیبانی می‌شود. این پروژه به دنبال پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال با حل مشکلات مقیاس پذیری در بسیاری از بلاک چین‌ها است.

پالیگان چارچوب پلاسما و ساختار بلاک چین اثبات سهام را ترکیب می‌کند.  چارچوب پلاسما که توسط پالیگان استفاده شده است، همانطور که توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم، ویتالیک بوترین مطرح شده است، امکان اجرای آسان قراردادهای هوشمند مقیاس پذیر و مستقل را فراهم می‌کند.

هیچ چیز برای اکوسیستم موجود ساخته شده بر روی زنجیره Plasma-POS تغییر نخواهد کرد. با پالیگان، ویژگی‌های جدیدی پیرامون تکنولوژی موجود ساخته می‌شوند تا توانایی پاسخگویی به نیازهای مختلف اکوسیستم توسعه‌دهنده را افزایش دهند. پالیگان به توسعه تکنولوژی ساختار شبکه ادامه خواهد داد تا بتواند به یک اکوسیستم بزرگتر تبدیل شود.

پالیگان دارای حداکثر 65000 تراکنش در ثانیه در یک زنجیره جانبی است، زمان تأیید بلوک کمتر از دو ثانیه است. چارچوب پلاسما همچنین امکان ایجاد برنامه‌های مالی غیرمتمرکز موجود در سطح جهانی را بر روی یک بلاک چین اصلی فراهم می‌کند.

چارچوب پلاسما به پالیگان این امکان را می‌دهد که تعداد نامحدودی از برنامه‌های غیرمتمرکز را در زیرساخت‌های خود جای دهد، بدون اینکه اشکالات رایج در بلاک چین‌های اثبات کار را تجربه کند. تا کنون، پالیگان بیش از 50 اپلیکیشن غیر متمرکز را به زنجیره جانبی اتریوم خود با امنیت اثبات سهم جذب کرده است.

ماتیک، توکن‌ بومی پالیگان، یک توکن ERC-20 است که روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود. این توکن‌ها برای خدمات پرداخت در پالیگان و به عنوان ارز تسویه حساب بین کاربرانی که در اکوسیستم پالیگان فعالیت می‌کنند استفاده می‌شود. هزینه‌های تراکنش در زنجیره‌های جانبی پالیگان نیز در توکن‌های ماتیک پرداخت می‌شود.

 بنیانگذاران پالیگان چه کسانی هستند؟

پالیگان (شبکه ماتیک سابق) در اکتبر 2017 راه اندازی شد. پالیگان توسط دو توسعه دهنده باتجربه بلاک چین جانتی کانانی و سندیپ نیلوال و یک مشاور تجاری آنوراگ آرجون تأسیس شد.

تیم پالیگان سهم بزرگی در اکوسیستم اتریوم داشت که در سال 2019 به شبکه خود انتقال یافت. این تیم روی پیاده‌سازی MVP پلاسما، پروتکل ولت کانکت و موتور اعلان رویداد Dagger در اتریوم کار کرد.

جانتی، یک توسعه دهنده فول استک و مهندس بلاک‌چین در حال حاضر به عنوان مدیر عامل پالیگان فعالیت می‌کند.

جانتی نقش مهمی در پیاده‌سازی پروتکل Web3، پلاسما و ولت کانکت در اتریوم داشت. جینتی قبل از مشارکت در زمینه بلاک‌چین به عنوان دانشمند داده با Housing.com کار می‌کرد.

یکی از بنیانگذاران و مدیر عملیات پالیگان، سندیپ نیلوال یک برنامه‌نویس و کارآفرین بلاک‌چین است. قبل از مشارکت در شبکه پالیگان (ماتیک سابق)، سندیپ به عنوان مدیر عامل Scopeweaver و مدیر ارشد فنی Welspun Group خدمت میکرد.

آنوراگ آرجون تنها بنیانگذار غیربرنامه نویس پالیگان است. به عنوان مدیر محصول، او سابقه فعالیت در IRIS Business، SNL Financial، Dexter Consultancy و Cognizant Technologies داشته است.

 چه چیزی پالیگان را منحصر به فرد می‌سازد؟

پالیگان خود به عنوان یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 توصیف می‌شود، به این معنی که پروژه به این زودی‌ها به دنبال ارتقاء لایه بلاک چین اصلی فعلی خود نیست. این پروژه بر کاهش پیچیدگی مقیاس پذیری و تراکنش‌های فوری بلاک چین تمرکز دارد.

پالیگان از یک نسخه سفارشی شده از چارچوب پلاسما استفاده می‌کند که بر روی نقاط بازرسی اثبات سهام که از طریق زنجیره اصلی اتریوم اجرا می‌شود ساخته شده است. این تکنولوژی منحصر به فرد به هر زنجیره جانبی در پالیگان اجازه می‌دهد تا حداکثر 65536 تراکنش را در هر بلوک انجام دهد.

از نظر تجاری، زنجیره‌های جانبی پالیگان از نظر ساختاری برای پشتیبانی از انواع پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) موجود در اکوسیستم اتریوم طراحی شده‌اند.

در حال حاضر پالیگان فقط از زنجیره اصلی اتریوم پشتیبانی می‌کند، بر اساس پیشنهادات انجمن، این شبکه قصد دارد پشتیبانی از زنجیره‌های اصلی را گسترش دهد، این امر پالیگان را به یک پلت‌فرم غیرمتمرکز لایه 2 بلاک چین تبدیل میکند.

هارد فورک لندن و ارتقاء EIP-1559 در پالیگان (MATIC)

پالیگان اعلام کرد که ارتقاء 1559  پروپوزال بهبود اتریوم (EIP) و هارد فورک لندن در 18 ژانویه 2022 در شبکه اصلی اجرا خواهد شد. این ارتقا نحوه عملکرد مکانیزم هزینه در شبکه اتریوم را کاملاً تغییر خواهد داد. این ارتقا کارمزد تراکنش‌ها را کاهش نمی‌دهد، اما آن‌ها را پایدارتر می‌کند و پرداخت‌های اضافه کاربران را کاهش میدهد.

با این حال، از آنجایی که توکن‌های ماتیک به عنوان کارمزد پایه سوزانده می‌شوند و ماتیک دارای عرضه ثابت 10 میلیارد توکن است، این ارتقا یک اثر کاهش تورم بر دارایی دیجیتال خواهد داشت. تیم اصلی پالیگان سوزاندن سالانه ماتیک را 0.27٪ از کل عرضه توکن، حدود 27 میلیون توکن پیش‌بینی کرده است. این فشار کاهش‌دهنده تورم به احتمال زیاد بیشترین سود را برای اعتبارسنجی‌ها و اعتباردهندگان خواهد داشت. علاوه بر این، کارمزد پایه به طور خودکار افزایش می‌یابد که منجر به کاهش تراکنش‌های بی‌خودی و تراکم کمتر شبکه می‌شود. هارد فورک لندن شبکه اصلی اتریوم در 5 آگوست 2021 فعال شد.

تعداد توکن‌های پالیگان (ماتیک) در گردش چقدر است؟

توکن‌های ماتیک به صورت ماهانه منتشر می‌شوند. ماتیک در حال حاضر دارای 4,877,830,774 توکن و حداکثر عرضه 10,000,000,000 توکن میباشد.

در اولین فروش خصوصی آن در سال 2017، 3.8 درصد از حداکثر عرضه MATIC منتشر شد. در فروش لانچ پد آوریل 2019، 19 درصد دیگر از کل عرضه فروخته شد، در آن زمان قیمت هر توکن ماتیک 0.00263 دلار بود که 5 میلیون دلار توکن منتشر شد.

باقی مانده توکن‌های MATIC به شرح زیر توزیع می‌شوند:

  • توکن های اختصاص داده شده به تیم: 16% از کل عرضه
  • توکن های اختصاص داده شده به مشاوران: 4% از کل عرضه
  • توکن‌های عملیات شبکه: 12% از کل عرضه
  • بنیاد پالیگان: 21.86 درصد از کل عرضه
  • توکن‌های اکوسیستم: 23.33 درصد از کل عرضه

طبق زمان بندی انجام شده، تمام توکن‌های پالیگان تا دسامبر 2022 منتشر خواهند شد.

 امنیت شبکه پالیگان به چه شکل است؟

به عنوان یک راه حل لایه 2 با استفاده از شبکه‌ای از تایید کننده‌های اثبات سهام برای امنیت دارایی، استیکینگ بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم پالیگان است. اعتباردهندگان شبکه، برای تبدیل شدن به بخشی از مکانیسم اجماع اثبات سهام شبکه، توکن‌های خود را به عنوان وثیقه به اشتراک می‌گذارند و در ازای آن، توکن‌های MATIC دریافت می‌کنند.

اعضای شبکه که نمی‌خواهند اعتباردهنده شوند، می‌توانند توکن‌های MATIC خود را به اعتباردهنده دیگری واگذار کنند، اما همچنان در فرآیند استیکینگ شرکت کرده و بخشی از پاداش‌ را دریافت کنند.

 از کجا می‌توان پالیگان (MATIC) را خریداری کرد؟

ماتیک پروژه‌ای است که کمک زیادی به توسعه اکوسیستم اتریوم کرد و در میان صرافی‌های آنلاین با سیستم مالی غیر متمرکز (DeFi) محبوب است.  در حال حاضر صرافی‌های برتری که می‌توانید در آن MATIC را معامله کنید عبارت‌اند از:

بایننس

کوین‌بیس پرو

هوبی گلوبال

اف‌تی‌اکس

کوکوین

جفت‌های محبوب شامل MATIC عبارتند از: MATIC/USD، MATIC/GBP، MATIC/AUD، MATIC/EUR و MATIC/JPY.

    • دسته بندی: معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.