میکر (MKR) چیست؟

 

میکرDAO و میکر Protocol به ترتیب یک سازمان غیرمتمرکز و یک پلت‌فرم نرم افزاری است، هر دو بر اساس بلاک‌چین اتریوم می‌باشند که به کاربران اجازه می‌دهد تا استیبل کوین DAI را منتشر و مدیریت کنند.

میکر در ابتدا در سال 2015 شکل گرفت و به طور کامل در دسامبر 2017 راه اندازی شد، وظیفه این پروژه‌ راه اندازی DAI است، یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز مدیریت شده توسط جامعه با ارزشی پایدار و مرتبط با دلار آمریکا.

توکن‌های MKR در واقع نوعی سهم رای برای سازمانی که DAI را مدیریت می‌کند، می‌باشند. میکر سود سهام به دارندگان خود پرداخت نمی‌کنند، بلکه به دارندگان حق رای در مورد توسعه پروتکل می‌دهد و انتظار می‌رود مطابق با موفقیت DAI ارزش سهام آن‌ها افزایش یابد.

اکوسیستم میکر یکی از اولین پروژه‌ها در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، صنعتی که به دنبال ایجاد محصولات مالی غیرمتمرکز بر روی بلاک‌چین‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند، مانند اتریوم است، می‌باشد.

 بنیانگذاران میکر چه کسانی هستند؟

میکرDAO، اولین پروژه در اکوسیستم میکر، در سال 2015 توسط رونه کریستنسن، یک کارآفرین از سیلند، دانمارک ایجاد شد.

کریستنسن در رشته بیوشیمی از دانشگاه کپنهاگ فارغ التحصیل شد و در دانشکده بازرگانی کپنهاگ در رشته تجارت بین المللی تحصیل کرد.  قبل از میکرDAO، او شرکت بین‌المللی استخدام Try China را تاسیس و مدیریت کرد.

 چه چیزی میکر را منحصر به فرد می‌سازد؟

از اکتبر 2020، DAI یکی از پرطرفدارترین استیبل‌کوین‌ها (ارزهای دیجیتالی که قیمت آنها به دلار آمریکا یا ارز سنتی دیگر بستگی دارد) است.  این ارز دیجیتال بیست و پنجمین ارز دیجیتال جهان با بیش از 800 میلیون دلار ارزش بازار است و آدرس‌های فعال‌تری نسبت به USDT  برترین استیبل‌کوین در بازار دارد.

منحصر به فرد بودن MKR در این واقعیت نهفته است که به دارندگان آن اجازه می‌دهد تا مستقیماً در روند اداره DAI شرکت کنند. هر دارنده توکن میکر حق رای دادن به تعدادی از تغییرات در پروتکل میکر را دارد و قدرت رای آنها بستگی به اندازه سهام MKR آنها دارد. برخی از جنبه‌های پروتکل که دارندگان می‌توانند به آن رأی دهند عبارتند از:

  • افزودن انواع دارایی‌های جدید به پروتکل، به کاربران این امکان را می‌دهد که برای استخراج DAI از ارزهای دیجیتال جدید استفاده کنند.
  • شما می‌توانید نرخ پس‌انداز DAI را تغییر دهید: دارندگان توکن‌های DAI می‌توانند با قفل کردن توکن‌های خود در یک قرارداد خاص، پس‌اندازی کسب کنند، و نرخ پس‌انداز بر سودآوری آن قرارداد تأثیر می‌گذارد.
  • شما می‌توانید از اوراکل استفاده کنید، اوراکل‌ها نهادهایی هستند که هدفشان ارائه داده‌های قابل اعتماد خارج از بلاک‌چین به اکوسیستم میکر است.
  • ارتقاء به پلت فرم.

این ویژگی‌ها برای مشارکت در مدیریت یکی از برترین استیبل کوین‌های موجود در بازار، تقاضا برای توکن‌های MKR را افزایش می‌دهد و بر ارزش آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

 چه تعداد سکه میکر [MKR] در گردش است؟

برای اطمینان از اینکه DAI همیشه به طور کامل توسط سایر دارایی‌های ارز دیجیتال تضمین می‌شود و پیوند آن با دلار آمریکا حفظ خواهد شد، صدور و حذف MKR از سیستم توسط یک سیستم پیچیده از مکانیسم‌های وابسته به هم کنترل می‌شود. هیچ محدودیتی برای عرضه کل MKR وجود ندارد.

ارزش DAI توسط وثیقه تضمین می‌شود، ارزهای دیجیتالی که توسط کاربران هنگام ضرب توکن‌های جدید DAI پرداخت می‌شوند، در قراردادهای هوشمند بلاک چین اتریوم که به اصطلاح خزانه نامیده می‌شوند، ذخیره خواهند شد.

در طول نوسانات قیمت، ارزش ارزهای دیجیتال ذخیره شده در خزانه ممکن است برای وثیقه کامل مقدار مربوطه DAI کافی نباشد. در این صورت، پروتکل میکر به طور خودکار انحلال محتویات صندوق را آغاز می‌کند، که از درآمد حاصل شده از آن برای تامین خزانه استفاده می‌کند. اگر مقدار DAI منتشر شده در طول انحلال کافی نباشد، پروتکل میکر توکن‌های جدید MKR را برای فروش و پوشش مبلغ باقی‌مانده ضرب می‌کند و در نتیجه عرضه توکن را افزایش می‌دهد.

با این حال، در برخی موارد، مقدار DAI منتشر شده از حد لازم فراتر می‌رود، در این صورت، پروتکل میکر به خرید مجدد و سوزاندن توکن‌های MKR می‌پردازد و عرضه توکن را کاهش می‌دهد.

بنابراین، عرضه MKR بسته به شرایط بازار و سلامت کلی اکوسیستم DAI تغییر می‌کند.

 امنیت شبکه میکر به چه شکل است؟

MKR یک توکن ERC-20 است، به این معنی که روی بلاک‌چین اتریوم اجرا و ایمن شده. اتریوم به نوبه خود با عملکرد اثبات کار Ethash ایمن می‌شود.

 از کجا می‌توانید میکر (MKR) را خریداری کنیم؟

معامله توکن‌های میکر در صرافی‌هایی مانند:

  • Binance
  • OKEx
  • Unswap
  • Coinbase Pro

قابل انجام است.

    • دسته بندی: معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *