سقوط یورو پس از گزارش PMI

پس از آن که داده‌های ضعیف PMI آلمان و فرانسه تأیید کرد که اقتصاد منطقه یورو با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکند، قیمت یورو در سراسر جهان سقوط کرد و معامله‌گران را بر آن داشت تا درباره چشم‌انداز افزایش نرخ بهره تهاجمی توسط بانک مرکزی اروپا تجدید نظر کنند.

 یک نظرسنجی در روز پنجشنبه نشان داد که اقتصاد آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، در پایان سه ماهه دوم با کاهش شدید صادرات و بلاتکلیفی اقتصادی و تورم که بر تقاضای داخلی تأثیر می‌گذارد مواجه شده است.

 PMI تولید فرانسه در ماه ژوئن از 0.546 به 0.51  درصد کاهش یافت که بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها بود.

 کنت بروکس، استراتژیست FX در Societe Generale لندن می‌گوید: «ارقام ضعیف PMI به بحث در مورد بدتر شدن وضعیت رشد اقتصادی و کاهش بازدهی دامن می‌زند و این سوال را ایجاد می‌کند که بانک مرکزی اروپا تا چه اندازه می‌تواند نرخ‌ها را افزایش دهد؟»

 به دنبال این داده‌ها، بازارهای مالی حدود 0.30 درصد افزایش نرخ را برای ماه جولای پیش‌بینی میکند. معامله‌گران نیز انتظارات خود را برای افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا تا پایان سال 2022 به  1.61 درصد کاهش داده‌اند.

 شاخص دلار با 0.38 درصد افزایش به 104.58 دلار رسید.

 پس از اظهارات محتاطانه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در روز چهارشنبه که بر احساسات معامله‌گران تاثیر گذاشت و بازدهی خزانه‌داری را پایین آورد، قیمت دلار آمریکا کاهش یافت، اما سقوط قیمت یورو منجر به افزایش ارزش دلار آمریکا در برابر دیگر ارزهای اصلی شد.

 پاول در کنگره گفت که بانک مرکزی کاملا متعهد است که قیمت‌ها را کنترل کند، حتی اگر انجام این کار خطر رکود اقتصادی را به همراه داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.