فارکس و شاخص قیمت مصرف کننده

فارکس

CPI و فارکس: چگونه داده‌های CPI  بر قیمت ارز تاثیر می‌گذارد

در این مقاله، ما معاملات CPI و فارکس را بررسی می‌کنیم و به مفهوم CPI، تاریخ انتشار CPI، نحوه تفسیر CPI و بررسی آنچه معامله‌گران باید درباره شاخص قیمت مصرف کننده بدانند می‌پردازیم. در ادامه به جزییات مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده مانند نحوه تفسیر آن و تاریخ هایی که CPI منتشر می شود را نیز بیان می کنیم.

CPI چیست و چرا در معاملات فارکس مهم است؟

شاخص قیمت مصرف کننده، که بیشتر با نام اختصاری CPI شناخته می‌شود، یک شاخص اقتصادی مهم است که به طور منظم توسط غول‌های اقتصادی منتشر می‌شود تا رشد و تورم فعلی را محاسبه کنند.

با CPI میانگین تغییرات قیمت کالا‌های مصرفی شامل غذا، انرژی و همچنین خدمات مانند مراقبت‌های پزشکی (تورم) محاسبه می‌شود.

به دلیل تأثیر CPI در سیاست‌های پولی و نرخ بهره این شاخص برای معامله‌گران فارکس بسیار مفید است و تأثیر مستقیمی بر قدرت ارز دارد. در ادامه نحوه استفاده از CPI را تفسیر می‌کنیم.

شاخص قیمت فارکس

تاریخ انتشار CPI

معمولاً هر ماه CPI منتشر می‌شود، اداره آمار کار ایالات متحده از سال ١٩١٣ ماهانه CPI را گزارش کرده است، اما در بعضی از کشورها، مانند نیوزلند و استرالیا انتشار CPI فصلی است، در برخی از کشورها نیز مانند آلمان ارائه CPI سالانه صورت می‌گیرد.

چرا معامله‌گران فارکس باید داده‌های CPI را دنبال کنند؟

درک داده‌های CPI برای معامله‌گران فارکس مهم است زیرا این شاخص معیار ارزیابی تورم است و تأثیر قابل توجهی بر سیاست پولی بانک‌های مرکزی دارد.

چگونه CPI بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد؟ غالباً تورم بالاتر به معنی نرخ بهره بالا‌تر است که توسط سیاست گذاران تعیین می‌شود تا جلوی ضعف اقتصادی را بگیرد. هرچه نرخ بهره یک کشور بیشتر باشد، احتمال افزایش ارزش پول آن کشور نیز بیشتر است و بلعکس کشورهای دارای نرخ بهره پایین‌تر اغلب ارزهای ضعیف‌تری دارند.

انتشار ارقام CPI می‌تواند باعث تغییر قیمت یک ارز در برابر سایر ارزها شود. معامله‌گران ماهر می‌توانند از نوسانات قیمت سود ببرند.

داده‌های CPI اغلب یک معیار مفید و اثربخش در سیاست و وضعیت اقتصاد داخلی دولت‌ها است، معامله‌گران فارکس با ارزیابی داده‌های CPI می‌توانند احتمال تغییر قیمت ارز‌ها را پیش‌بینی کنند.

CPI می‌تواند همراه با شاخص‌های دیگر مانند شاخص قیمت تولیدکننده مورد استفاده قرار گیرد تا معامله گران فارکس تصویر واضح‌تری از فشارهای تورمی دریافت کنند.

فارکس و شاخص قیمت مصرف کننده

هنگام تجارت فارکس چه نکاتی را باید درباره CPI در نظر بگیریم

برای تأثیرگذاری داده‌های CPI بر تصمیمات معاملاتی فارکس، معامله‌گران باید هنگام استفاده از شاخص CPI انتظارات بازار از تورم و تاثیر آن بر قیمت ارز‌ها را در نظر بگیرند.

شاید بهتر باشد معامله‌گران لحظات قبل از انتشار CPI از خرید و فروش دست بکشند و تا چند دقیقه بعد از ارائه گزارش CPI صبر کرد ه و سپس شروع به معامله کنند، زیرا نوسان در فارکس قبل و بعد از انتشار CPI بسیار زیاد است و ممکن است قیمت‌ها به طور قابل توجهی تغییر کنند.

با مقایسه با داده‌های سال‌های گذشته، آخرین نرخ تورم ماهانه در ایالت متحده 1.6 درصد تخمین زده می‌شود. اگر CPI بالاتر یا کمتر از حد انتظار گزارش شود، این رویداد خبری می‌تواند بر بازار تأثیر بگذارد.‌

یکی از روش‌هایی که با آن می‌توام تأثیرات CPI را تفسیر کرد، نظارت بر شاخص دلار آمریکا است، اگر گزارش CPI دور از انتظارات باشد، ممکن است باعث شود شاخص قیمت به بالاترین سطح برسد یا از سطح مقاومت بازگردد.

باید در نظر داشت که قیمت‌ها همیشه طبق انتظار اخبار تغییر نمی‌کنند و گاهی پیش‌بینی‌ها و چشم‌انداز‌ها قیمت اشتباه می‌شود.

پس از انتشار و تجزیه و تحلیل داده‌های CPI، معامله‌گران باید ببینند که آیا قیمت بازار در حال حرکت است یا خیر. این به معامله گران کمک می‌کند تا روند کوتاه مدت و سطوح حمایت و مقاوت را درک کنند و تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند.

فارکس و شاخص قیمت مصرف کننده

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *