نکاتی که قبل از شروع روز خود باید بدانید

وضعیت امروز بازارها: جهش قیمت نفت، سقوط ارزش سهام، تورم سرسام‌آور

سهام ایالات متحده و اروپا کاهشی بودند. افزایش قیمت نفت به نگرانی‌های تورمی دامن می‌زند و نیاز بانک‌های مرکزی به افزایش نرخ بهره را افزایش می‌دهد. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی  OECD))  به این نکته اشاره می‌کند که جهان قرار است بهای سنگینی را برای جنگ روسیه علیه اوکراین بپردازد. بازده اوراق قرضه جهانی با پیشروی بازده اوراق قرضه اروپایی بالاتر رفته است. بازدهی 10 ساله خزانه داری ایالت متحده (UST) به بالای 3% برگشت و به افزایش اخیر قیمت USD/JPY افزود، اکنون قیمت دلار در برابر ین بالای 134 ین، بالاترین سطح 20 سال اخیر است.  دلار استرالیا در محدوده قیمتی 0.7192 قرار دارد. بازارهای سهام به الگوی معاملاتی صعودی و نزولی خود که اواخر ماه مه آغاز شده بود، ادامه دادند و نتوانستند روند صعودی یا نزولی جدیدی ایجاد کنند. سرمایه‌گذاران همچنان با اخبار متفاوت در مورد چشم انداز جهانی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و نگران افزایش تورم هستند.

قیمت نفت با افزایش بیش از 2 درصدی برنت و WTI در 24 ساعت گذشته روند صعودی اخیر خود را تسریع کرده است.

تراز تجاری چین برای ماه مه 2022

    محدودیت‌های قرنطینه در چین ماه گذشته کاهش یافت. تراز تجاری چین 502.89 میلیارد یوان (78.76 میلیارد دلار آمریکا) گزارش شد در صورتی که انتظار میرفت 448.9 میلیارد یوان (8.0 میلیارد دلار) باشد. در مقایسه با ماه آوریل عملکرد تجاری چین، بخش صادرات و واردات بسیار بهبود یافته است. این نشانه خوبی برای پیشرفت اقتصاد چین است که مورد استقبال داخلی و جهانی قرار خواهد گرفت.

نرخ‌های پایین بانک ژاپن برای کیشیدا بسیار مهم است

به نظر می‌رسد نخست‌وزیر فومیو کیشیدا روی بانک مرکزی ژاپن حساب می‌کند تا هزینه‌های استقراض را نزدیک به پایین‌ترین حد خود نگه دارد، زیرا دولت او راه را برای ادامه هزینه‌ها حتی پس از شکست رکورد در طول همه‌گیری هموار می‌کند. نخست‌وزیر، قبل از اینکه رهبر شود، از نظر مالی محتاط بود، اما حالا تغییراتی را در یک برنامه سیاست مالی سالانه امضا کرد که به‌ جای محدودکردن، هزینه‌های کشور را بالا میبرد. در حال حاضر ژاپن بیشترین بدهی را در جهان دارد. دولت اشاره خود را به هدف متعادل کردن بدهی ژاپن تا سال منتهی به مارس 2026 کنار گذاشته است و به دنبال دستیابی به رشد قیمت به شیوه‌ای باثبات و پایدار است.

چشم‌انداز افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا

ما اکنون انتظار داریم که محدوده هدف فدرال رزرو برای نرخ بهره به 4% برسد، اگرچه ما همچنین منتظریم که فدرال رزرو تا پایان سال آینده دوباره کاهش نرخ بهره را آغاز کند. انتظار میرود نرخ سپرده بانک مرکزی اروپا به 0.75 درصد برسد.  به نظر می‌رسد که نرخ بهره ایالت متحده و اروپا هر دو در فوریه 2023 به اوج خود برسد. به نظر نمیرسد که  ایالات متحده و منطقه یورو در سال آینده نیز به افزایش نرخ ادامه دهند. تقاضای غیرمنتظره و فشار تورمی نشان دهنده آن است که فدرال رزرو فعلآ به سیاست انقباضی خود ادامه خواهد داد،  پس از افزایش 50 واحدی مورد انتظار در ماه ژوئن و جولای که قبلاً توسط اعضای FOMC به بازارها اطلاع‌رسانی شده بود. اکنون انتظار داریم که فدرال رزرو به افزایش نرخ با این سرعت ادامه دهد، پیش‌بینی میشود که نرخ وجوه فدرال تا ماه فوریه 2023 به 3.75 الی 4.00٪ افزایش یابد. این سطح در نرخ وجوه فدرال رزرو بسیار بالاتر از اوج قبلی در سال 2018 خواهد بود و بالاترین نرخ‌ از بحران مالی جهانی در سال 2008 میباشد. پیش از این، ما انتظار داشتیم که فدرال رزرو از ماه سپتامبر افزایش نرخ بهره را به 0.25 درصد کاهش دهد و نرخ وجوه فدرال در ماه دسامبر به 2.50 الی 2.75 درصد برسد.

صادرکنندگان نفت قیمت ارزها را در دست گرفته‌اند

با وجود قرنطینه شانگهای و سایر موانع مرتبط با کووید در اقتصاد چین، واردات ایالت متحده از چین پس از تعدیل فصلی در آوریل به رکورد بی‌سابقه‌ای رسید. با وجود قرنطینه، اقتصاد چین بیش از هر زمان دیگری به ایالات متحده صادرات داشت. آنچه در داده‌ها مشاهده می‌کنیم انعطاف‌پذیری اقتصاد چین و وابستگی روزافزون ایالات متحده به تولید چین است.

قابل توجه است که قبل از اعمال تعرفه‌های ترامپ، گزارش خود چین از صادرات به ایالات متحده به طور مداوم کمتر از گزارش‌های ایالات متحده  برای واردات از چین بود، احتمالاً به این دلیل که چین درآمدهای صادراتی خود را کمتر گزارش می‌کند. با این حال، پس از اعمال تعرفه‌های ترامپ در آگوست 2019، صادرات چین از واردات ایالات متحده بیشتر شد.