نکاتی که قبل از شروع روز خود باید بدانید

«تورم به اوج خود رسیده است»: از گزارش CPI ایالات متحده چه انتظاری باید داشت؟

با توجه به اینکه نقدینگی بازار به شدت کاهش یافته است، گزارش CPI به راحتی می‌تواند منجر به سقوط قیمت سهام شود، اگر شاخص قیمت مصرف کننده بالاتر از انتظار 8.1 درصدی برای سرفصل تورم و 6.0٪ برای تورم اصلی باشد می‌تواند فروش در بازار را به شدت افزایش دهد. در روز‌های اخیر نقدینگی در بازار سهام کاهش یافته، زیرا تعداد کمی از معامله گران مایل به ریسک قبل از انتشار گزارش CPI هستند. از این گزارش چه انتظاری باید داشت؟ نظرات و پیش‌بینی‌ها متفاوت است، تورم در ماه مارس عمدتاً به اوج خود رسیده است، اما میزان کاهش آن از ماه مارس به بعد نامشخص است.

گزارش شاخص قیمت مصرف کننده ایالت متحده در ماه آوریل

  انتظار می رود گزارش شاخص قیمت مصرف کننده که در ماه مارس به اوج خود رسیده بود دیگر بیشتر از این افزایش نیابد، اگر تورم افزایش پیدا نکرده باشد به گفته برخی سرمایه گذاران می‌تواند به طور موقت بازارها را آرام کند. اما اقتصاددانان می‌گویند، حتی با یک توقف در افزایش تورم، ممکن است در ماه‌های آینده تورم اصلی مجدداً افزایش یابد و در سطوح بالا باقی بماند. تورم اصلی شامل هزینه‌های غذا و انرژی نمی‌شود. بر اساس گزارش داو جونز، انتظار می‌رود که در گزارش CPI تورم در ماه آوریل 0.2 درصد و 8.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. این رقم در مقایسه با افزایش چشمگیر 1.2 درصدی در ماه مارس و افزایش 8.5 درصدی نسبت به سال گذشته ناچیز است. داده‌های آوریل در ساعت 8:30 صبح چهارشنبه به وقت شرقی منتشر خواهد شد.

بایدن می‌گوید کاخ سفید می‌تواند تعرفه‌های اعمال شده بر چین را برای کنترل تورم کاهش دهد

رئیس جمهور جو بایدن گفت که می‌تواند برخی از مالیات اعمال شدهتوسط ترامپ بر واردات چین را برای جلوگیری از افزایش شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده کاهش دهد. وال استریت آماده یک گزارش تورم +%8 دیگر است. بایدن روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در واشنگتن گفت کاخ سفید در حال بررسی تحریم‌های اعمال‌شده در دوره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا است که قیمت همه چیز از پوشک گرفته تا لباس و مبلمان را افزایش داد، اگر لازم باشد بایدن می‌تواند آن تحریم‌ها را به طور کامل حذف کند. بایدن با بیان اینکه در حال حاضر حذف تعرفه‌ها مورد بحث است، گفت: «ما در حال بررسی این هستیم که چه چیزی بیشترین تأثیر مثبت را دارد.»

اچ‌اس‌بی‌سی بانک آمریکا می‌گوید ریسک‌گریزی منجر به کاهش قیمت EUR/USD شده است

با وجود اینکه انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا (ECB) نرخ بهره را در سال جاری افزایش دهد، قیمت یورو در برابر دلار آمریکا نزدیک به پایین‌ترین سطح پنج ساله خود باقی مانده است و از نظر HSBC بانک این امر احتمالاً منعکس‌کننده نگرانی‌ها در مورد اقتصاد منطقه یورو و خطرات ناشی از آن است. قیمت یورو در هفته گذشته برای مدت کوتاهی به زیر 1.05 دلار سقوط کرد و بیشترین کاهش قیمت یورو را از زمان اوج همه‌گیری ویروس کرونا رقم زد و آن را به پایین‌ترین سطح قیمت سال 2017 در حدود 1.0344 رساند. البته در آخر هفته قیمت یورو در مقابل دلار آمریکا به بالای محدوده قیمتی 1.05 صعود کرد و در هفته جدید تا کنون زیر محدوده قیمتی 1.06 باقی مانده است. با پیشنهاد تعداد  زیادی از اعضای شورای حاکم بانک مرکزی اروپا احتمالاً به زودی ECB نرخ‌های بهره را افزایش خواهد داد.

تورم و افزایش نرخ‌ها احساسات مصرف کننده را کاهش می‌دهد

  شاخص احساسات مصرف کننده موسسه Westpac-Melbourne با 5.6 ​​درصد کاهش از 95.8 در آوریل به 90.4 در ماه مه رسید. این شاخص اکنون در پایین‌ترین سطح خود از آگوست 2020 قرار دارد. شاخص احساسات مصرف کننده در آگوست 2020 به دلیل موج دوم ویروس کرونا و قرنطینه‌های گسترده کاهش یافت، اما در حال حاضر ضعف در این شاخص دیگر به همه‌گیری کووید-19 ربطی ندارد، بلکه به ترکیبی از فشارهای فزاینده هزینه زندگی و چشم انداز افزایش نرخ بهره مربوط می‌شود. اگر از کاهش احساسات مصرف کننده در زمان همه‌گیری فاکتور بگیریم، این کاهش 5.6 درصدی، بیشترین سقوط از زمان کاهش 6.9 درصدی در ژوئن 2015 است، زمانی که ریزش شدید در بازارهای سهام جهانی ناشی از نگرانی‌ها در مورد ثبات سیستم مالی اروپا و کاهش رشد اقتصاد در چین بود. همچنین در می 2014، بودجه کم فدرال رزرو اعتماد مصرف کننده را 6.8٪ کاهش داد.