پنج نکته که قبل از شروع روز خود باید بدانید

 حذف شرکت‌های چینی از فهرست سهام توسط قانون‌گذاران ایالت متحده.  خطر ابتلا به اومیکرون سه برابر بیشتر از کرونا معمولی است. خرید سهام رو به کاهش. صبح جمعه‌ شما عزیزان بخیر.

 یک قدم نزدیکتر

  دولت ایالات متحده در تلاش بیشتر است تا شرکت‌های چینی را به دلیل تخلافات، عدم رعایت و سرپیچی الزامات واشنگتن از بازار بورس آمریکایی خارج کند. بیش از ۲۰۰ شرکت از صرافی‌های ایالات متحده حذف شدند. در همین حال، کاخ سفید در تلاش است تا با کمک کشورهای متحد در موارد ادعای نقض حقوق بشر در چین و جاهای دیگر از طریق تکنولوژی نظارتی این مسئله را سختگیرانه‌تر پیگیری کند.

شیوع اومیکرون

 بر اساس یک مطالعه در آفریقای جنوبی، خطر ابتلای مجدد به اومیکرون سه برابر بیشتر از انواع قبلی است. گفته شده این ویروس سریع‌تر گسترش می‌یابد، همچنین گزارشات اولیه نشان می‌دهند که ممکن است اومیکرون مرگبارتر از دلتا باشد، جی‌پی مورگان با امیدواری به سرمایه‌گذاران توصیه کرد تا قیمت‌ها پائین است به خرید بپردازند، زیرا احتمالاً پایان همه‌گیری نزدیک است. در نقاط دیگر، کارشناسان واکسن می‌گویند همین حالا یک تقویت‌کننده دریافت کنید و منتظر تولید واکسن اومیکرون نباشید. دو مورد جدید مبتلا به اومیکرن در ایالات متحده و اولین موارد در سنگاپور و هند یافت شد. آلمان ورود افراد واکسینه نشده را در رستوران‌ها و مغازه‌ها ممنوع کرد. فایز می‌گوید انتظار دارد واکسن آن در برابر نوع جدید ویروس کرونا موثر باشد.

خرید در زمان کاهش قیمت

در میان کاهش نگرانی‌ها در مورد سویه ویروس اومیکرون، قیمت‌ سهام آسیایی نوسان دارد. کاهش قیمت سهام ایالات متحده بیشتر شد زیرا خریداران این سهام نسبت به چشم انداز اقتصادی حساس هستند و قیمت S&P 500  که یک هفته متزلزل بوده امروز نفسی تازه کرد و بیشترین افزایش را از ماه اکتبر داشته است. معاملات آتی ژاپن و استرالیا افزایشی بود، اما سهام هنگ کنگ به دنبال سقوط سهام چین به دلیل نگرانی برای حذف شدن از فهرست معاملات توسط ایالت متحده، کاهش یافت. پس از آن که مقامات فدرال رزرو خواستار حذف سریع‌تر حمایت سیاسی برای مهار تورم بالا شدند، اوراق خزانه کاهش یافت، منحنی بازده صاف شد و قیمت دلار کمی تغییر کرد.

اقدام نظامی

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، به همتای روس خود درباره «عواقب جدی» در صورت اقدام نظامی مسکو در اوکراین هشدار داد، حتی کرملین اعلام کرد اگر روسیه به همسایه خود اوکراین حمله کنند، جدایی‌طلبان کشور را تحریک کرده و باعث افزایش آن‌ها می‌شود. بلینکن این اقدام را «لحظه‌ای حساس» خواند، گفت: «ایالات متحده برای طرح روسیه برای تجاوز مجدد به اوکراین، عمیقاً نگران است.»  به نظر می‌رسد دیدار ۳۰ دقیقه‌ای این دو دیپلمات در استکهلم راه را برای گفتگو بین روسای جمهور، جو بایدن و ولادیمیر پوتین،هموار کند. در همین حال، محبوبیت پوتین در ماه نوامبر با چهار درصد کاهش به 63 درصد رسید.

مسیر ناهموار

سهام بزرگترین شرکت حمل و نقل و انتقالات آسیای جنوب شرقی، گرپ پس از ادقام با شرکت آلتیمتر، در اولین روز معاملات خود به شدت سقوط کرد. قیمت این سهام در نیویورک ساعت 13:30 با 21 درصد کاهش به 8.67 دلار رسید. همه‌گیری کووید-19 به‌شدت کسب‌وکارهای سواری را با مشکل مواجه کرده است و نوع اومیکرون  سفر را محدودتر می‌کند. از زمانی که آفریقای جنوبی شناسایی نوع جدید کرونا را اعلام کرد، سهام اوبر بیش از 10 درصد کاهش یافته است.