برنامه خرید دارایی (APP) بانک مرکزی اروپا چیست؟

برنامه خرید دارایی (APP) بانک مرکزی اروپا چیست؟

برنامه خرید دارایی (APP) معمولاً به خرید اوراق قرضه دولتی جهت کاهش نرخ بهره یا  تزریق سرمایه به اقتصاد یا هر دو مربوط می شود. خرید دارایی یک سیاست پولی غیر معمول است که توسط یک بانک مرکزی برای تحریک اقتصاد استفاده می شود و در غیر این صورت و در شرایط عادی آن را به عنوان تسهیل کمی می شناسند.

برنامه خرید دارایی (APP) چه کمکی به بانک مرکزی اروپا میکند؟

برنامه خرید دارایی (APP) به بانک مرکزی اروپا کمک می‌کند تا تورم را در میان مدت کمتر اما نزدیک به ٢ درصد نگه دارد.

اگر اقدامات سنتی سیاست پولی بانک مرکزی طبق برنامه‌ریزی عمل نکند، سیاست خرید دارایی می‌تواند با وام دهی به بانک‌های تجاری دارای نرخ‌ بهره منفی و یا نزدیک به صفر برای عملیات تامین مالی مجدد در بلندمدت به عنوان محرکی اقتصادی عمل کند.

خرید دارایی به بانک‌های مرکزی منطقه یورو اجازه می‌دهد تا بازده اوراق قرضه را کاهش دهند. بازده پایین اوراق باعث می‌شود سرمایه‌گذاران پولشان را در جای دیگری سرمایه گذاری کنند و گزینه‌های تأمین مالی در دسترس شرکت‌ها و خانوارها بیشتر و بهتر شود.

خرید دارایی باید بتواند سرمایه گذاری و مصرف را در منطقه یورو تشویق کرده و در عین حال به حفظ نرخ تورم درمحدوده مورد نظر شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا کمک کند.

چرا به برنامه خرید دارایی نیاز داریم؟

در شرایط عادی اقتصادی، بانک مرکزی اروپا با تعیین نرخ های بهره کوتاه مدت تحولات اقتصاد کلان و تورم را هدایت می کند.

اما در نتیجه بحرانهای مالی جهانی ، نرخ های بهره اصلی به پایینترین حد تاثیر گذاری خود نزدیک شده اند؛ به نحوه ای که کاهش بیشتر آنها تاثیر چندانی بر اقتصاد نخواهد داشت.

بنابراین بانک مرکزی اروپا برای مقابله با تورم پائین‌ در طولانی مدت و بازگرداندن سطح تورم به هدف نزدیک به  دو درصد دست به اقداماتی زد که شورای سیاست‌گذاری آن را تثبیت قیمت می‌نامد.

برنامه خرید دارایی یکی از آن اقدامات است که بانک مرکزی اروپا برای دستیابی به این هدف از آن استفاده می کند. خالص خریدهای تحت این برنامه در دسامبر 2018 به پایان رسید، اما خود این برنامه ادامه دارد زیرا پرداخت های اصلی که از سررسید اوراق بهادار خریداری شده تحت آن می آیند؛ به طور کامل دوباره سرمایه گذاری می شود.

برنامه خرید دارایی چگونه کار می کند و روند آن به چه شکل است؟

طبق برنامه توسعه یافته خرید دارایی (APP)، بانک مرکزی اروپا طیفی از دارایی‌ها از جمله اوراق قرضه دولتی، اوراق بهادار صادر شده توسط موسسات فراملی اروپایی، اوراق قرضه شرکتی، اوراق بهادار با پشتوانه دارایی و اوراق قرضه با پشتوانه رهنی را ماهانه بین ۱۵ تا ۸۰ میلیارد یورو خریداری می کند.

این چنین خریدهای دارایی از طریق سه کانال اصلی بر شرایط تامین مالی بیشتر و در نهایت رشد اقتصادی و تورم تأثیر می گذارند:

انتقال مستقیم

 وقتی بانک مرکزی اروپا دارایی‌های بخش خصوصی مانند اوراق بهادار با پشتوانه دارایی و اوراق قرضه با پشتوانه رهنی را خریداری می کند، افزایش تقاضا برای این دارایی‌ها قیمت آنها را افزایش می‌دهد.

این خریدها  با وام‌هایی که بانک‌ها به خانوارها و شرکت‌ها اعطا می‌کنند مرتبط است و این امر بانک‌ها را تشویق می‌کند تا وام‌های بیشتری بدهند. این وامها بعدا برای ایجاد و فروش اوراق بهادار یا اوراق قرضه پشتوانه دار بیشتر استفاده می‌شوند.

نهایتا افزایش عرضه وامها منجر به کاهش نرخ بهره وام شده و شرایط تامین مالی را برای شرکت‌ها و خانوارها بهبود می‌بخشد.

تعادل مجدد پورتفولیو

بانک مرکزی اروپا دارایی های بخش خصوصی و دولتی را از سرمایه گذارانی مانند صندوق های بازنشستگی، بانک ها و خانوارها خریداری میکند.

این سرمایه گذاران ممکن است تصمیم بگیرند وجوهی را که در ازای دارایی های فروخته شده به بانک مرکزی اروپا دریافت می کنند؛ تحویل گرفته و در دارایی های دیگر سرمایه گذاری کنند.

مکانیسم افزایش تقاضای دارایی ها به طور گسترده، باعث بالا رفتن قیمت اوراق و پایین آمدن بازده سود آنها میشود، حتی برای دارایی هایی که مستقیماً توسط APP هدف قرار نمی گیرند.

این موضوع منجر به کاهش هزینه ها (نرخ سود موثر بازار) برای شرکت هایی می شود که به دنبال تامین مالی در بازارهای سرمایه هستند.

در عین حال، کمتر شدن سود اوراق بهادار بانک ها را به وام دهی به شرکت ها یا خانوارها تشویق می کند و با افزایش عرضه وام بانکی، هزینه های استقراض نیز برای خانوارها و شرکت ها کاهش می یابد.

از سوی دیگر، اگر سرمایه‌گذاران از وجوه اضافی برای خرید دارایی‌هایی با بازده (سود) بالاتر در خارج از منطقه یورو استفاده کنند، منجر به کاهش نرخ مبادله یورو (قیمت یورو) شده که به افزایش فشار تورمی منجر می‌شود.

بنابراین هم روش انتقال مستقیم و هم روش تعادل مجدد پرتفوی، شرایط تامین مالی وسیعتری را برای شرکت‌ها و خانوارهای منطقه یورو ایجاد میکنند.

به این ترتیب خرید دارایی با کاهش هزینه های تامین مالی می تواند سرمایه گذاری و مصرف را تحریک کند و تقاضای پویاتر شرکت ها و مصرف کنندگان در نهایت به بازگشت نرخ تورم به سطح زیر اما نزدیک به 2 درصد در میان مدت کمک می کند.

اثر سیگنالینگ (علامت دهی)

در نهایت، خرید دارایی‌ها به بازار خبر می‌دهد که بانک مرکزی نرخ بهره را برای مدت طولانی پایین نگه می‌دارد.

 اثر علامت دهی، نوسانات و عدم اطمینان در بازار ناشی از تحولات آینده نرخ بهره را کاهش می‌دهد.

 این امر بسیار مهم است زیرا بر تصمیمات مختلف سرمایه گذاری تاثیر مستقیم دارد و آن‌ها را هدایت می‌کند. به عنوان مثال، زمانی که بانک‌ها پیش‌بینی می‌کنند نرخ بهره برای طولانی مدت پائین خواهد ماند، نرخ بهره وام‌های بلند مدت نیز در سطوح کم باقی می‌ماند.

 یکی از وظایف بانک مرکزی اروپا این است که اجازه ندهند تورم برای مدت طولانی کمتر از هدف ۲ درصدی باشد و برنامه خرید دارایی این مسئولیت را برای بانک مرکزی آسان می‌کند.

برنامه خرید دارایی به سرمایه گذاران اطمینان می‌دهد که تورم نزدیک به هدف ۲ درصد که پیش شرط رشد و پایداری اقتصاد و تثبیت قیمت است، خواهد ماند.

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.