6 عامل موثر بر قیمت طلا


طلا یک ذخیره ارزش است به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران ‌در سراسر جهان طلا را به پرتفوی سرمایه‌گذاری خود اضافه می‌کنند. اینکه تا چه اندازه پرتوفوی سرمایه‌گذاری خود را به طلا اختصاص دهید به عوامل مختلفی از جمله میزان ریسک‌پذیری شما بستگی دارد.

اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری در طلا دارید، اول‌ باید از جنبه‌های مختلف این بازار مطرح اطلاعاتی کسب کنید. فرقی نمی‌کند که در کجا زندگی می‌کنید، به هر حال باید در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری طلا مانند سایر بازارها ریسک‌هایی را به همراه دارد. بنابراین سرمایه‌گذاری در

 طلا سود را تضمین نمی‌کند.

اگر می‌خواهید سرمایه گذار موفقی باشید، باید درک کنید که چه چیزی باعث افزایش قیمت طلا می‌شود. در زیر برخی از عوامل موثر بر قیمت طلا آورده شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن ادامه دهید.

عرضه و تقاضا

 قیمت طلا مانند هر کالا یا خدمات دیگری تابع قوانین عرضه و تقاضا می‌باشد.

 مسلماً عرضه و تقاضا یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت طلا می‌باشند. اگر تقاضا برای طلا افزایش یابد، قیمت طلا نیز افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر، در صورت عرضه بیش از حد قیمت طلا کاهش می‌یابد.

تورم

 افزایش قیمت کالاها و خدمات، تورم نامیده می‌شود. اقتصاددانان بر این باورند که در نتیجه تورم ارزش پول فیات کاهش می‌یابد. از طرفی، تورم در سطوح کنترل شده نشان دهنده رشد اقتصادی سالم است.  در یک تورم اقتصادی، اعتقاد بر این است که سرمایه‌گذاران طلا را به پول نقد ترجیح می‌دهند، زیرا قیمت طلا به طور کلی پایدار است. در چنین مواقعی هم تقاضا و هم قیمت طلا بالا می‌رود.

بلاتکلیفی

اکثر سرمایه‌گذاران از بلاتکلیفی اقتصادی بیزار هستند و در این مواقع با کمال میل دارایی‌های امن را به دارایی‌های ریسکی ترجیح می‌دهند. بلاتکلیفی برای سرمایه‌گذاران بد است زیرا پیش‌بینی نتایج آتی را دشوار می‌کند. در چنین شرایطی طلا اغلب به عنوان محافظ در برابر تورم استفاده می‌شود، زیرا بدون توجه به وضعیت اقتصادی، ارزش خود را به طور موثر حفظ می‌کند.

در دوران رکود اقتصادی، زمانی که سایر طبقات دارایی مانند املاک، سهام و اوراق قرضه احتمالاً سقوط می‌کنند، اغلب تقاضا برای طلا افزایش می‌یابد. جنگ و بی‌ثباتی سیاسی دو نمونه از سناریوهایی هستند که ممکن است باعث بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران شوند.

 حرکات قیمت ارز

قیمت طلا می‌تواند به دلیل نوسانات ارزی، به ویژه دلار آمریکا، افزایش یا کاهش یابد. قیمت دلار آمریکا با طلا رابطه معکوس دارد. دلار آمریکا ارز ذخیره جهان است و احتمالاً پرکاربردترین واحد پولی دنیا می‌باشد. زمانی که ارزش دلار آمریکا کاهش می‌یابد، قیمت طلا بالا می‌رود زیرا سایر ارزهای جهان ارزش بیشتری پیدا می‌کنند.

تقاضا برای سرمایه‌گذاری

به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری طلا به اشکال مختلفی انجام می‌شود.  یکی از رایج‌ترین ابزارهای سرمایه‌گذاری طلا، صندوق‌های قابل معامله (ETF) هستند. ETF‌ها نه تنها توسط نهادهای خصوصی ارائه می‌شوند، بلکه شرکت‌های استخراج طلا نیز می‌توانند ETF‌ ارائه دهند.  ‌‌

اکنون، تقاضا برای ETF‌ها در نوسان است.  ETFها دارای ذخایر طلای زیادی هستند و میزان تقاضا برای سرمایه‌گذاری در ETFها نیز می‌تواند باعث تغییرات قابل‌توجهی در قیمت طلا شود.  ETF‌ها طلا به خصوص در آمریکا در حال رشد هستند.

 تقاضای جهانی طلا در صنعت و جواهرات

کشورهای بزرگی مانند ایالات متحده، هند و چین، مقدار زیادی طلا را برای تولید جواهرات خریداری می‌کنند. تمایل این کشورها به خرید طلا می‌تواند بر تغییرات قیمت فلز زرد رنگ تاثیر می‌گذارد، البته این امر منجر به تغییرات چشمگیری نمی‌شود. قیمت طلا تحت تأثیر تقاضای جهانی جواهرات است، بنابراین اگر تقاضای جهانی جواهرات افزایش یابد، احتمالاً قیمت طلا نیز افزایش خواهد یافت. اگر تقاضا کاهش یابد، قیمت طلا نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که طلا دارای برخی کاربردهای صنعتی است که به تقاضای جهانی طلا کمک می‌کند. به عنوان مثال، وسایل الکترونیکی و ابزارها می‌توانند دارای اجزای طلا باشند. در نتیجه، قیمت طلا تحت تأثیر تقاضای صنعتی جهانی نیز قرار دارد.

نتیجهگیری

اگر می‌خواهید یک سرمایه‌گذار موفق باشید، ابتدا باید نحوه عملکرد فلزات گرانبها مانند طلا را درک کنید. قیمت‌ها کماکان در حال تغییر هستند. اگرچه گفته می‌شود طلا پایدارترین فلزات گرانبها است، با این وجود در برابر نوسانات قیمت آسیب پذیر می‌باشد. امیداوریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد، در سفر سرمایه‌گذاری خود موفق باشید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *