گزارش خرده فروشی چیست و به چه شکل می تواند بر بازار فارکس اثر گذار شود؟

شاخص خرده‌فروشی، تقاضای مصرف‌کنندگان برای کالاهای نهایی را با اندازه‌گیری خرید کالاهای بادوام و غیر بادوام در یک دوره زمانی معین دنبال می‌کند.

داده‌های خرده‌فروشی ماهی یک‌بار توسط اداره سرشماری ایالات متحده جمع‌آوری شده که شامل میزان فروش تمام فروشگاه‌های خدمات غذایی و خرده‌فروشی می‌شود. اندازه گیری دقیق خرده فروشی برای سنجش سلامت اقتصادی ایالات متحده حیاتی است زیرا هزینه مصرف کننده دو سوم تولید ناخالص داخلی (GDP) را تشکیل می دهد.

مفهوم خرده فروشی

خرده فروشی نشانگر خوبی از نبض اقتصاد یک کشور است و گسترش یا انقباض آتی آن را پیش بینی می کند. ارقام خرده فروشی توسط تمام فروشگاه های خدمات غذایی و خرده فروشی گزارش می شود. اندازه‌گیری معمولاً بر اساس نمونه‌گیری داده‌ها است و برای مدل‌سازی الگوها برای کل کشور استفاده می‌شود.

به عنوان یک شاخص پیشرو در اقتصاد کلان، ارقام خرده فروشی خوب معمولاً باعث ایجاد حرکات مثبت در بازارهای سهام می شود. فروش بیشتر خبر خوبی برای سهامداران شرکت های خرده فروشی است زیرا به معنای درآمد بیشتر است. از سوی دیگر، دارندگان اوراق قرضه نسبت به این معیار کاملاً دوسوگرا هستند. اقتصاد پررونق برای همه خوب است، اما ارقام خرده فروشی پایین تر و اقتصاد در حال انقباض به کاهش تورم تبدیل می شود. کاهش تورم باعث میشود که سرمایه گذاران به سمت اوراق قرضه گرایش پیدا کنند و در نهایت منجر به افزایش قیمت اوراق می شود.

خرده‌فروشی شامل فروش در فروشگاهها و سایر فروش‌های خارج از فروشگاه مثل فروش کالاهای بادوام (بیش از سه سال ماندگاری) و غیر بادوام (با طول عمر 3 سال یا کمتر) است.

 دسته بندی های زیر بخش عمده ای از کالاهایی هستند که در این شاخص محاسبه می شوند:

پوشاک

محصولات فروشگاه های بزرگ

فروشگاه های مواد غذایی و نوشیدنی

لوازم خانگی و الکترونیک

فروشگاه های مبلمان

پمپ بنزین ها

فروشندگان خودرو

به عنوان یک شاخص اقتصادی ، گزارش خرده فروشی یکی از به روزترین گزارش ها است؛ زیرا داده هایی را ارائه می دهد که تنها چند هفته از عمر آنها می گذرد. شرکت‌های خرده‌فروشی منفرد معمولاً هر ماه ارقام فروش خود را در همان زمان ارائه می‌کنند و سهام آنها می‌تواند با پردازش داده‌ها توسط سرمایه‌گذاران دچار نوسان شود.

تغییرات عمده در قیمتها می تواند بر ارقام خرده فروشی تاثیر بگذارد. این نوسانات در قیمت ها عمدتاً در دو دسته خرده فروشان مواد غذایی و پمپ بنزین مشاهده می شود. افزایش زیاد در قیمت مواد غذایی و انرژی می تواند باعث کاهش ارقام فروش در هر دو دسته شود و در نتیجه بر فروش یک ماه خاص تأثیر بگذارد.

فروش خرده فروشی در ایالات متحده چگونه گزارش می شود؟

اندازه گیری دقیق خرده فروشی برای سنجش سلامت اقتصادی ایالات متحده بسیار حیاتی است، زیرا هزینه های مصرف کننده دو سوم تولید ناخالص داخلی (GDP) را تشکیل می دهد. خرده فروشی در ایالات متحده به صورت ماهانه گزارش می شود. داده های این گزارش توسط اداره سرشماری ایالات متحده در نظرسنجی ماهانه تجارت خرده فروشی جمع آوری می شود. این گزارش تعداد کل فروش ها را در دوره زمانی معین که معمولا ماه قبل است اندازه گیری کرده و درصد تغییر نسبت به آخرین گزارش را نشان می دهد. این گزارش همچنین شامل تغییر سال به سال در فروش برای محاسبه فصلی خرده فروشی مبتنی بر مصرف کننده است.

دو نسخه متفاوت از خرده فروشی:

ارقام فروش اغلب به دو صورت ارائه می شود: با احتساب فروش خودرو و گاز و بدون آن که خرده فروشی خالص نام دارد . اکثر اقتصاددانان تصمیم می‌گیرند که خرده‌فروشی را بدون در نظر گرفتن فروش خودرو تحلیل کنند، زیرا این ارقام نسبت به سایر فروش‌ها دارای نوسان بیشتری هستند. همین امر در مورد فروش پمپ بنزین که در معرض نوسانات قیمت نفت و گاز هست نیز صدق می کند.

خرده فروشی تحت تأثیر زمان و فصلهای مختلف سال است. به طور مثال در سه ماهه چهارم سال معمولاً بالاترین سطح فروش گزارش می شود که این موضوع تا حد زیادی تحت تاثیر تعطیلات کریسمس و سال نو است. لوازم الکترونیک، کالاهای ورزشی، پوشاک  و فروش های آنلاین از فصلی ترین بخش های  شاخص خرده فروشی هستند.

چرا باید به تاثیر گزارش خرده فروشی بر ارزش دلار اهمیت بدهیم؟

خرده فروشی تقریباً یک چهارم کل فعالیت اقتصادی در ایالات متحده را تشکیل می دهد، بنابراین به راحتی می توان فهمید که چقدر برای اقتصاد ایالات متحده و دلار در بازار فارکس اهمیت دارد.

خرده فروشی به چه شکل می تواند بر بازار فارکس اثر گذار شود؟

در حالت عادی اعداد خرده فروشی بالاتر به دلار آمریکا شتاب صعودی می بخشد، زیرا نرخ بهره با رشد اقتصادی قوی تر افزایش می یابد. با این حال، اگر خرده فروشی بیش از حد افزایش یابد، می تواند اثر معکوس داشته و دلار را نزولی کند.

از جانب دیگر با توجه به اینکه بسیاری از کالاها در خارج از ایالات متحده تولید می شوند، تقاضای بیشتر برای آن محصولات به معنای تقاضای بالاتر برای ارزهای کشورهای سازنده آنها است که می تواند ارزش دلار آمریکا را در مقابل ارز کشورهای تولید کننده کاهش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.