چه چیزی باعث افزایش قیمت طلا می‌شود؟


امروزه، طلا نه تنها برای مقاصد سرمایه‌گذاری و ساخت جواهرات، بلکه برای استفاده در ساخت وسایل الکترونیکی و پزشکی خاص مورد توجه است. قیمت طلا (تا ژانویه 2023) بیش از 1900 دلار در هر اونس بود، که حدود 100 دلار از بالاترین قیمت ثبت شده در آوریل 2022 کمتر است. قیمت طلا به طور قابل توجهی از زیر 100 دلار در 50 سال پیش افزایش یافته است.

 چه عواملی باعث افزایش قیمت این فلز گرانبها در طول زمان می شود؟

 نکات کلیدی

  • سرمایه گذاران مدت‌ها شیفته طلا بوده‌اند و قیمت این فلز در 50 سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
  • مانند بسیاری از کالاها، عرضه و تقاضا تاثیر بسزایی بر قیمت طلا دارد، اما طلا در هر صورت ارزش خود را در طول زمان حفظ می‌کند.
  • خزانه‌های دولتی و بانک‌های مرکزی یکی از منابع مهم تقاضا برای طلا را تشکیل می‌دهند.
  • تقاضای سرمایه‌گذاری، به ویژه از سوی صندوق‌های بزرگ قابل معامله در بورس (ETF)، یکی دیگر از عوامل زیربنایی قیمت طلا است.
  • گاهی اوقات قیمت طلا در مقابل دلار آمریکا حرکت می‌کند، زیرا کاهش ارزش دلار، طلا را به عنوان محافظی در برابر تورم تبدیل می‌‌کند.
  • عرضه طلا در درجه اول از طریق استخراج از معادن انجام می‌شود.

 ذخایر بانک مرکزی

 بانک‌های مرکزی ارزهای کاغذی و طلا را ذخیره می‌کنند. زمانی که بانک‌های مرکزی طلا خریداری می‌کنند قیمت طلا افزایش می‌یابد.  بسیاری از کشورهای جهان ذخایری دارند که عمدتاً از طلا تشکیل شده است.

 از زمان کنار گذاشتن سیستم برتون وودز در سال 1971، بانک‌های مرکزی جهان بیشترین طلا را خریداری کرده‌اند.

البته خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در سال 2020 کاهش یافت اما در سال 2021 دوباره افزایش یافت و در سال 2022 از رکورد 50 ساله گذشت.

ارزش دلار آمریکا

 قیمت طلا به طور کلی با ارزش دلار آمریکا رابطه معکوس دارد.  دلار آمریکا قوی‌تر قیمت طلا را پایین‌ می‌کشاند، در حالی که دلار ضعیف‌تر احتمالاً تقاضا برای خرید طلا و به همین ترتیب قیمت این فلز گرانبها را افزایش می‌دهد. (زیرا زمانی که دلار ضعیف‌تر است، می‌توان طلا بیشتری خریداری کرد)

 در نتیجه، طلا اغلب به عنوان پوششی در برابر تورم تلقی می‌شود.  زمانی که با کاهش ارزش دلار، قیمت‌ها افزایش می‌یابد، تورم شکل میگیرد. با افزایش نرخ تورم، قیمت طلا نیز افزایش می‌یابد.

 تاثیر تورم و ارزش دلار بر طلا را می‌توان در رویدادهای اخیر مشاهده کرد. در سال 2022، قیمت طلا در بیشتر طول سال کاهش یافت که تا حدی به دلیل قدرت دلار در برابر سایر ارزهای جهانی بود. با این حال، پس از رسیدن به کمتر از 1630 دلار در هر اونس در ماه‌های سپتامبر و اکتبر 2022، قیمت طلا با تداوم تورم و نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی در طول سه ماهه چهارم 2022 و تا کنون افزایشی بوده است.

 تقاضای جهانی جواهرات و صنعتی

 بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، در نیمه اول سال 2022، جواهرات تقریباً 44 درصد از تقاضای طلا را تشکیل می‌دادند.  هند، چین و ایالات متحده اولین مصرف کنندگان طلا در صنعت جواهرات هستند.  7.5 درصد دیگر از تقاضا طلا به فناوری و استفاده‌های صنعتی از جمله در ساخت تجهیزات پزشکی مانند استنت‌ها و لوازم الکترونیکی مانند واحدهای GPS  نسبت داده می‌شود.

 بنابراین، قیمت طلا می‌تواند تحت تأثیر عرضه و تقاضا باشد. با افزایش تقاضا برای کالاهای مصرفی مانند جواهرات و لوازم الکترونیکی، قیمت طلا می‌تواند افزایش یابد.

 حفظ ثروت

 در دوران بلاتکلیفی و رکود اقتصادی، به دلیل ارزش پایدار طلا، افراد زیادی به سرمایه‌گذاری طلا روی می‌آورند. طلا اغلب به عنوان بهشت امن سرمایه‌گذاری در زمان‌های بحرانی در نظر گرفته می‌شود. هنگامی که بازده مورد انتظار یا واقعی اوراق قرضه، سهام و املاک کاهش می‌یابد، علاقه به سرمایه گذاری طلا افزایش می‌یابد و این امر قیمت فلز زرد را افزایش می‌دهد. طلا می‌تواند به عنوان پوششی برای محافظت در برابر رویدادهای اقتصادی مانند کاهش ارزش پول یا تورم استفاده شود. علاوه بر این، طلا به عنوان محافظی در طول دوره‌های بی ثباتی سیاسی در نظر گرفته می‌شود.

 تقاضای سرمایه گذاری

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) نیز بخشی از تقاضای طلا را تشکیل می‌دهد. ETFهای طلا، این فلز گرانبها را ذخیره می‌کنند و سهام خود را به سرمایه‌گذاران می‌فروشند. صندوق  SPDR Gold Trust (GLD) بزرگترین ETF طلا است و دارای بیش از 915 تن طلا می‌باشد.

در حالی که برخی از ETF‌ها طلا را به طور فیزیکی نگه‌داری می‌کنند، برخی دیگر به جای طلای واقعی، سهام شرکت‌های معدن را در اختیار دارند.

 استخراج طلا

 استخراج جهانی طلا بر قیمت این فلز گرانبها اثر می‌گذارد، استخراج معادن طلا در سال‌های 2020 و 2021 تقریباً 3000 تن در سال بود که نسبت به اوج حدود 3300 متریک تن در سال‌های 2018 و 2019 کمتر بوده است.

 استخراج معادن طلا از سال 2016 تغییر قابل توجهی نداشته است.

  زیرا معدنچیان اکنون برای دسترسی به ذخایر طلای با کیفیت باید عمیق‌تر حفاری کنند. این واقعیت که دسترسی به طلا چالش‌برانگیزتر است، مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کند: معدن‌کاران در معرض خطرات بیشتری قرار دارند و اثرات زیست‌محیطی آن افزایش می‌یابد. به طور خلاصه، هرچه زمان می‌گذرد برای بدست آوردن طلای کمتر هزینه بیشتری لازم است. بالا رفتن هزینه‌های استخراج، گاهی اوقات منجر به افزایش قیمت طلا می‌شود.

 چه چیزی طلا را اینقدر ارزشمند می‌کند؟

 ارزش طلا ریشه در تاریخ تمدن بشری دارد، زیرا این فلز برای هزاران سال نماد ثروت بوده است. طلا در گذشته ارزشمند بوده و در آینده نیز ارزشمند باقی خواهد ماند. علاوه بر این، جذابیت طلا به دلیل حفظ ارزش خود در طول زمان و استفاده از آن در جواهرات و محصولات تکنولوژیکی می‌باشد.

 چه چیزی باعث نوسانات قیمت طلا می شود؟

 اگرچه طلا توانایی خود را برای حفظ ارزش در طول زمان ثابت کرده، اما قیمت طلا اغلب در کوتاه مدت بی‌ثبات است. عوامل زیادی بر قیمت فلز تاثیر می‌گذارد. دلار آمریکا قوی‌تر باعث کاهش قیمت طلا می‌شود و بالعکس. نرخ تورم واقعی و مورد انتظار نیز بر قیمت فلز تاثیر می‌گذارد. خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی و همچنین تقاضا طلا برای استفاده در جواهرات و دستگاه‌های تکنولوژیکی بر قیمت این فلز گرانبها تأثیر می‌گذارد.

 آیا باید در طلا سرمایه‌گذاری کنم؟

 طلا باعث تنوع بخشی به سبد سرمایه‌گذاری می‌شود، زیرا به طور تاریخی طلا با سایر طبقات دارایی همبستگی منفی داشته است، به عبارت دیگر، زمانی که سرمایه‌گذاری‌هایی مانند سهام و اوراق قرضه دچار تزلزل می‌شوند، طلا تمایل به عملکرد بهتر دارد. سرمایه‌گذاری طلا برای محافظت از سرمایه در طول تورم و افزودن ایمنی به پرتفوی شما در شرایط سخت اقتصادی مفید است.

 خط پایانی

 ما مدت‌هاست که شیفته طلا بوده‌ایم و این حقیقت ادامه‌دار خواهد بود.  امروزه تقاضا برای طلا، ذخایر طلا بانک‌های مرکزی، افت ارزش دلار آمریکا و تمایل به نگهداری طلا به عنوان پوششی در برابر تورم و کاهش ارزش پول، همگی به افزایش قیمت این فلز گرانبها کمک می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *