میلیاردر جان پالسون: شما به طلا نیاز دارید نه دلار


 جان پالسون، یک سرمایه‌دار میلیاردر اهل ایالت متحده، گفت سرمایه‌گذاری در طلا بهتر است تا دلار.

 چرا؟

 زیرا او فکر می‌کند که قیمت دلار در درازمدت کاهش می‌یابد، زیرا جهان در حال کاهش ذخایر دلار خود است.

 پالسون در مصاحبه‌ای درباره روند دلارزدایی صحبت کرد.

 پالسون گفت که دنیا به سمت دلارزدایی سوق پیدا کرده است، اما مدتی طول می‌کشد تا این اتفاق بیفتد. قدرت اقتصادی ایالات متحده مانند سابق نیست، زیرا سایر کشورها، به ویژه چین، قدرت اقتصادی آمریکا را تضعیف کرده‌اند.

 کشورهای دیگر نمی‌خواهند مانند گذشته به دلار تکیه کنند و ایالات متحده نیز از نظر تراز تجاری و سرمایه‌گذاری کسری بسیار زیادی با سایر کشورهای جهان دارد که قبلاً بسیار مثبت بود، کسری تجاری به کاهش میان مدت و بلندمدت ارزش دلار در برابر سایر ارزها اشاره دارد.

 او همچنین خاطرنشان کرد که حجم بالای چاپ پول توسط فدرال رزرو باعث کاهش اعتماد به دلار آمریکا شده است.

 ترازنامه فدرال رزرو به دلیل «تسهیل کمی»، روشی مودبانه برای گفتن «چاپ پول» و تورم قوی است. افزایش نرخ‌های بهره نتوانست تورم را به هدف دو درصدی بازگرداند.

در چنین شرایطی، بسیاری از سرمایه‌گذاران و بانک‌های مرکزی به دنبال جایگزینی برای دلار هستند.  پالسون گفت: « ارزش طلا رو به افزایش می‌باشد، زیرا هزاران سال ارز ذخیره جهان بوده است، جایگزینی مناسب برای دلار یا سایر ارزهای کاغذی. افزایش قابل توجهی در تقاضا بانک‌های مرکزی برای جایگزینی دلار با طلا وجود داشته است و ما تازه در ابتدای این روند هستیم. قیمت طلا بالا می‌رود و دلار پایین می‌آید، بنابراین بهتر است ذخایر سرمایه‌گذاری خود را به طلا اختصاص دهید.»

 این سخنان مبنی بر حدس و گمان نیست، خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی در سال 2022 رکورد زد.

 اما چرا طلا و نه ارزهای دیگر مانند فرانک سوئیس یا یورو؟

 ارزش سایر ارزها در برابر دلار آمریکا احتمالاً افزایش خواهد یافت، اما هر کدام مشکلات خاص خود را دارند. بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز مقدار قابل توجهی پول چاپ کرده است، و اگر سرمایه خود را به ارزهای فیات تبدیل کنید، به دلیل رویدادهای ژئوپلیتیکی با خطر توقیف اموال خود مواجه خواهید شد. همان کاری که بانک‌های مرکزی با روسیه انجام دادند.

 وقتی طلا ذخیره کنید در برابر ریسک در امان می‌مانید.  ما در ابتدای روندی هستیم که تقاضا برای طلا را افزایش می‌دهد، تورم و تنش‌های ژئوپلیتیکی منجر به بالا رفتن قیمت طلا می‌شود. امسال و همچنین در سه، پنج و ده سال آینده، ارزش طلا در مقایسه با دلار افزایش خواهد یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *