قانون کاهش تورم 2022 (IRA) لایحه‌ای است که توسط یکصد و هفدهمین کنگره ایالات متحده در آگوست 2022 تصویب شد و هدف آن مهار تورم از طریق کاهش کسری بودجه، کاهش قیمت داروهای تجویزی و سرمایه‌گذاری در تولید انرژی داخلی و در عین حال ارائه راه‌حل‌های برای انرژی پاک است. این قانون یک لایحه بودجه می‌باشد که توسط سناتور نیویورک، چاک شومر و سناتور ویرجینیای غربی، جو منچین حمایت می‌شود.

لایحه کاهش تورم، 737 میلیارد دلار جمع آوری کرده که 369 میلیارد دلار آن برای هزینه‌های انرژی و تغییرات آب و هوایی است و 300 میلیارد دلار برای کاهش کسری بودجه، قانون مراقبت مقرون به صرفه، کاهش قیمت داروهای تجویزی، و اصلاح مالیات مجاز خواهد بود. در صورت تصویب، این لایحه عمده‌ترین سرمایه گذاری برای رسیدگی به تغییرات آب و هوا در تاریخ ایالات متحده خواهد بود. بر اساس تحقیقات، چنین قانونی به طور قابل توجه به ایالات متحده کمک می‌کند تا انتشار خالص گازهای گلخانه‌ای را تا سال 2030 به 50 درصد کمتر از سطح 2005 کاهش دهد.

 انتظار می‌رود رئیس جمهور جو بایدن لایحه را امروز سه شنبه 16 اگوست امضا کرده و آن را به یک قانون تبدیل کند. در این قانون بیش از 300 میلیارد دلار به برنامه‌های مرتبط با آب و هوا اختصاص داده شده است، همچنین این لایحه خلأهای مالیاتی افراد ثروتمند آمریکا را تشدید می‌کند و بودجه بیشتری را به خدمات داخلی اختصاص می‌دهد.

تحلیلگران بر این باورند که قانون کاهش تورم فقط یک بسته مالیاتی است و تورم 8.5 درصدی را کاهش نمی‌دهد.

 مایکل اشتون، مدیر عامل شرکت Enduring Investment LLC، گفت که در شرایط فعلی، سرمایه گذاران باید از بازارهای سهام دور شوند و بر سرمایه‌گذاری کالاها و فلزات گرانبها تمرکز کنند.

 اشتون افزود: «بازار سهام در دوره‌های تورمی عملکرد جالبی ندارد.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.