سال 2022 برای طلا حتماً نباید مانند سال 1980 باشد


 رکود تورمی

 همه می‌گویند رکود تورمی منجر به افزایش قیمت طلا می‌شود. آیا واقعاً اینطور است؟ بیایید باهم بررسی کنیم. درست است که قیمت طلا در دهه 1970 افزایش یافت، اما دلیل قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که تاریخ دوباره تکرار شود.

اما آیا واقعاً افزایش قیمت طلا در دهه 1970 ناشی از رکود تورمی بود یا صرفاً یک تصادف زمانی رخ داده است؟ 

در ۱۵ اوت ۱۹۷۱ آمریکا قابلیت تبدیل مستقیم دلار آمریکا به طلا را به شکل یک‌طرفه فسخ کرد و عملاً به نظام برتون وودز پایان داد و دلار را به ارز بی‌پشتوانه تبدیل کرد، پس از آن قیمت طلا می‌توانست در نوسان باشد، از این رو، افزایش قیمت طلا امری کاملاً طبیعی بود و ممکن است رابطه محدودی با تورم فزاینده آن دوران داشته باشد.

 موضوع دیگر این است که در دهه 1970، جهان به دنیای جدیدی از ارزهای فیات و شناور تبدیل شد، که نگرانی‌های زیادی را به همراه داشت و طلا را به بهشت امن سرمایه‌گذاری تبدیل کرد. به طور خلاصه، دهه 1970 زمان بسیار خاصی بود که در آن چندین عامل موثر منجر به افزایش قیمت طلا شد. اما برخی از این محرک‌ها در دهه 2020 وجود نخواهند داشت، زیرا سیستم پولی فیات امروزه به خوبی در میان مردم شناخته شده است، در حالی که در دهه 1970 یک نوآوری جدید محسوب می‌شد، گرچه در صورت عدم وجود تورم شدید، نگرانی‌ها در مورد سیستم پولی جدید کمتر می‌شد. 

 البته نا گفته نماند که در دهه 2000 و سال‌های 2019-2020 نیز بازارهای صعودی طلا رخ داد، حتی اگر برخی از عوامل دهه 1970 وجود نداشتند.

واضح است که در آن زمان «شوک نیکسون» به وضعیت کلی اقتصادی کمک کرد، اما روند قیمت طلا در نهایت توسط نیروهای اقتصاد کلان هدایت شد، و این نیروها می‌توانند دوباره ظهور کنند.

 در نهایت نمی‌توان استدلال کرد که کل بازار صعودی دهه 1970 ناشی از ترک سیستم استاندارد طلا بوده است، به طور حتم تورم نیز تاثیر اساسی داشته، اما تنها عامل افزایش قیمت طلا نبوده است.

 اگرچه دهه 1970 زمان خوبی برای خرید طلا بود، اما قیمت آن همزمان با تورم در اوایل سال 1980 به اوج خود رسید و برای دو دهه وارد بازار نزولی شد. از این رو، ممکن است این بار نیز مانند سال‌های 1980-1981 زمانی که تورم به اوج خود برسد، به دلیل کاهش انتظارات تورمی و نرخ‌های بهره بالا که هزینه سرمایه گذاری طلا را افزایش می‌دهد، قیمت طلا سقوط کند.

با این حال، تاریخ تکرار نمی‌شود. همانطور که مشاهده می‌کنید در حال حاضر قیمت طلا به همراه تورم افزایش نیافته است. افزایش قیمت طلا در نیمه اول سال 2020 در بحبوحه رکود ویروس کرونا رخ داد، زمانی که تورم و انتظارات تورمی کاهش یافتند، بنابراین، اوج تورم نمی‌تواند منجر به سقوط قیمت طلا شو‌د. از این گذشته، تا افزایشی نباشد، کاهشی نیز رخ نخواهد داد.

 علاوه بر این، نرخ‌های بهره افزایش یافته‌اند، و دیگر نمی‌توانند در حرکت قیمت طلا تاثیر چندانی بگذارند مگر اینکه افزایش غافلگیرکننده دیگری در نرخ‌های بهره رخ دهد، اما احتمال آن بسیار کم است به خصوص با توجه به نگرانی‌های رکود اقتصادی و تأثیر کاهنده آن بر نرخ‌های بهره.

 آیا سال 1980 تکرار خواهد شد؟

 سال‌ها نرخ‌های بهره فوق‌العاده پایین، حباب‌های اقتصادی زیادی ایجاد کرده، بنابراین بحران اقتصادی آتی می‌تواند بسیار مشکل ساز شود. به عبارت دیگر، در حال حاضر سطح بدهی و عدم توازن مالی بیشتر از دهه 1970 است، بنابراین ممکن است فدرال رزرو موضع انقباضی خود را کمی کاهش دهد، حتی اگر تورم بالا بماند.

 تا اینجای کار، پاول می‌تواند به روند فعلی ادامه دهد زیرا نرخ بیکاری پایین است و افزایش نرخ بهره هنوز به بخش مالی ضربه نزده. با این حال، زمانی که نرخ بیکاری شروع به افزایش کند و بازارهای مالی با اختلال مواجه شوند، بانک مرکزی ایالات متحده تحت فشار شدیدی قرار خواهد گرفت.

 آیا فدرال رزرو ایالت متحده تمایلی به پذیرش هزینه‌های اقتصادی هنگفت برای مبارزه با تورم را دارد؟ 

خوشبختانه رکود آتی نباید برای طلا مانند رکود سال 1980 باشد، اما می‌تواند تقریباً شبیه به رکود اقتصادی سال‌های 2007 تا 2009 یا 2020 باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.