تنظیم کننده: کمیسیون بورس و اوراق بهادار قبرس CySEC


پیش نیاز:قبل از اینکه به تنظیم کنندهها شکایت کنید
کشور:   نام رایج کشور:   نام تنظیم‌کننده:   مخفف:   نوع:   سایت اصلی:     مجوزهای نظارتی صادر شده:   شکایات:     آیا CySec و IOSCO (سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار پس از شکایات به شرکت‌ها هشدار می‌دهند؟   آیا ممکن است یک شرکت ثبت شده را برکنار کنند؟   آیا ممکن است یک شرکت ثبت شده را جریمه کنند؟   آیا مشتریان می‌توانند خسارت دریافت کنند؟      جمهوری قبرس   قبرس، Cy   کمیسیون بورس و اوراق بهادار قبرس   CySec   دولتی   https://www.cysec.gov.cy/en-GB/home/‌   CIF, CASP  و أنواع مجوزهای دیگر   شکایت از شرکت‌های تحت نظارت، شرکت‌های غیرقانونی، و بازرس. برای اطلاعات بیشتر به قسمت پایین مراجعه کنید.           بله، گاهی اوقات.       بله       بله       اغلب شکایات فردی قدرت دریافت خسارت ندارند.  Cy Financial Ombudsman، ممکن است مقداری جبران خسارت ارائه دهد.

 CySec مجوزها و راهنمایی‌ها را برای دسته‌ عمده‌ای از شرکت‌های سرمایه‌گذاری صادر می‌کند:

  • صندوق سرمایه گذاری جایگزین و مدیران صندوق
  • شرکت‌های مدیریت دارایی
  • شرکت‌های سرمایه گذاری (CIF، شامل کارگزاران فارکس)
  • سرمایه‌گذاری جمعی در اوراق بهادار قابل انتقال (UCITS)
  • بورس اوراق بهادار قبرس
  • ارائه دهندگان خدمات دارایی رمزنگاری (CASP)
  • برخی از پرسنل اداری حرفه‌ای که به کسب و کارها در یکی از این دسته‌ها کمک می‌کنند

ورود به وب سایت CySec کمی مشکل است. سایت در نگاه اول به خوبی سازماندهی شده به نظر می‌رسد، اما زمانی که شما شروع به جستجوی توضیحات برای نحوه عملکرد طرح‌های حمایت از سرمایه‌گذاران می‌کنید، احتمالاً سردرگم می‌شوید. این مقاله یک میانبر راحت برای شما خواهد بود.

 بررسی وضعیت CIF

 شرکت‌های سرمایه‌گذاری قبرس (CIF) جایی است که می‌توانید برای یافتن کارگزار فارکس/cfd در قبرس جستجو کنید.  CySec بخش جستجو را کمی بهبود بخشیده، بنابراین می‌توانید نام تجاری شرکت مورد نظر را تایپ کرده (نامی که با آن مجوز گرفته‌اند)، و بررسی کنید که آیا فهرست شده‌اند یا خیر.

 همچنین  برای مشاهده سریع می‌توانید همه شرکت دارای مجوز Cy را در یک صفحه تماشا کنید. سپس از گزینه Find (ctrl + F) برای یافتن نام کارگزار یا آدرس وب سایت استفاده کنید، این کار در واقع ساده تر از استفاده از قسمت جستجوی CIF باشد.

 روند رسیدگی به شکایات:

 به طور خلاصه، شما دو سازمان متفاوت

 CySec و Cy Financial Ombudsman دسترسی دارید. 

 CySec خسارت نمی‌دهد، مگر اینکه شرکت مورد نظر به روشی سیستماتیک شکست خورده باشد.  و CySec این را به وضوح در چندین صفحه از وب سایت خود بیان کرده است.  تا آنجا که به شکایات مشتریان خرده‌فروش مربوط می‌شود، CySec فقط یک مرکز عمومی شکایات است که «در صورت مشاهده تخلف به ما اطلاع دهید»، برای ارسال شکایت باید این مراحل را به ترتیب دنبال کنید:

  • به طور رسمی و مستقیم به شرکت شکایت کنید. آنها در عرض 5 روز تعدادی شماره مرجع منحصر به فرد را به پرونده شما اختصاص می‌دهند. اگر شماره مرجع منحصر به فرد را از شرکت دریافت نکردید، باید پافشاری کنید. بدون این شماره نمی‌توانید به CySec یا Cy Fin Ombudsman شکایت کنید.

شرکت‌ها حداکثر 2 ماه فرصت دارند تا به شکایت شما به طور کامل پاسخ دهند.

  • با  Financial Ombudsman قبرس تماس بگیرید. اگر از پاسخ شرکت ناراضی هستید، یا آنها ظرف 3 ماه هیچ پاسخ نداده‌اند، می‌توانید به Cy FO شکایت کنید.

شما باید ظرف 4 ماه پس از دریافت پاسخ نهایی از CIF با Cy FO تماس بگیرید، اما نباید بیش از 15 ماه از زمانی که برای اولین بار از شرایط شکایت مطلع شدید بگذرد.

Cy Financial Ombudsman جایی است که معاملگران خرده‌فروش می‌توانند از رفتار نادرست کارگزار شکایت کنند و اگر داوری به نفع شما حکم کند، ممکن است مقداری از وجه خود را پس بگیرید. قبل از بررسی شکایت، باید مبلغ 20 یورو غیر قابل استرداد بپردازید.

  • شکایت را به دادگاه ببرید. 

همچنان می‌توانید به طور جداگانه به CySec شکایت کنید تا آنها را از رفتار نادرست کارگزاری آگاه کنید.  2 فرم جداگانه برای CIFهایی که تحت مقررات CySec هستند و آنهایی که فاقد آن هستند وجود دارد.

 به نظر می‌رسد CySec فقط در موارد شدید (مانند ورشکستگی شرکت) خسارت می‌پردازد.

 همچنین توجه داشته باشید که فرم عمومی «تماس با ما» آنها بیان می‌کند که شکایات خود را ایمیل نکنید، زیرا نادیده گرفته خواهند شد. اگر اسرار به ارسال ایمیل اسرار دارید، حتماً از یک فرم رسمی و مناسب استفاده‌ کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *